Wiadomości

Kampania "Wybierz życie"

Data publikacji 01.06.2017

Komenda Powiatowa Policji w Wolsztynie wspólnie z wolsztyńskim Urzędem Miasta rozpoczęła kampanię "Wybierz życie" której celem jest podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego w zakresie następstw wypadków, w tym szczególnie tych wynikających z jazdy z nadmierną prędkością lub pod wpływem alkoholu. Odpowiedzialne zachowanie za kierownica jest istotne również w kontekście obowiązujących od dziś zmian w kodeksie karnym zakładających surowsze kary dla piratów drogowych.

Policjanci KPP w Wolsztynie w ramach realizowanych działań z zakresu prewencji kryminalnej zapoczątkowali wczoraj kampanię "Wybierz życie", któej celem jest podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego w zakresie następstw wypadków, w tym szczególnie tych wynikających z jazdy z nadmierną prędkością lub pod wpływem alkoholu. W kampanię włączył się Urząd Miasta w Wolsztynie, dzięki czemu billboard promujący akcję wyświetlany jest na telebimie przy pływalni miejskiej.

Do jego stworzenia wykorzystano fotografię wypadku drogowego sprzed trzech lat, do którego doszło w miejscowości Klamy w województwie kujawsko-pomorskim. W zdarzeniu śmierć poniosło 7 osób, a dwie kolejne zostały ranne. Billboard opatrzony został zapisem potencjalnyych zamierzeń życiowych, które żadna z ofiar wypadku nie zdążyła zrealizować. Hasła "Miałam pójść z Wami na studia ... ", "Jutro jest ślub mojej siostry ...", czy "Nie pojazdę z Wami pod namiot ..." mają skłonić do reflekski i przemyśleń dotyczących zachowania na drodze każdego z kierowców.

Akcja ma też swój typowo praktyczny walor, ponieważ w znowelizowanym i wchodzącym dziś w zycie kodeksie karnym przewidziane zostały surowsze sankcje dla piratów drogowych. Do katalogo przestepstw dołoączono niezatrzymanie się do kontroli drogowej, które do tej pory było jedynie wykroczeniem. Świadoma ucieczka przed policją stanie się przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Podobna sankcja grozić będzie za jazde pojazdem pomimo administracyjnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Powrót na górę strony