Wiadomości

Policyjne działania "Bezpieczna droga do szkoły"

Data publikacji 04.09.2012
agatkaW poniedziałek 3 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Kilka tysięcy uczniów mieszkających na terenie powiatu wolsztyńskiego wyruszyło pieszo, rowerem lub komunikacją publiczną w drogę do szkoły. Przyszkolne boiska i korytarze zapełniły się gwarem  uczniów, którzy wchodząc z wolna w rytm szkolnego życia, myślami pozostają nadal na wakacjach. W tym właśnie czasie najczęściej dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń drogowych z udziałem najmłodszych, a najbardziej newralgicznymi miejscami są właśnie okolice szkół. Dla policjantów to czas szczególnie wytężonej pracy ...
 
itd1itd2
 
Zapewnienie bezpieczeństwa w tym szczególnym okresie jest jednym z priorytetowych zadań przed którym stają nie tylko rodzice, kadra pedagogiczna, ale także Policja. Jak co roku policjanci wolsztyńskiej jednostki podjęli działania związane z bezpieczeństwem najmłodszych w drodze do i ze szkoły. W tym celu przeprowadzają kontrole drogowe, w trakcie których zwracają szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców przewożących dzieci do szkół oraz stan techniczny pojazdów, którymi się poruszają. W podejmowanych działaniach policjantów wspomagają funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego z Leszna.
 
rozp. roku szkol.1 - kopiarozp. roku szkol.2 - kopia
 
Policyjne patrole, monitorują także tereny przyszkolne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowe ustawienie znaków drogowych, działanie sygnalizatorów świetlnych, a także zachowanie samych kierowców. Jak wynika z dotychczasowych spostrzeżeń do najczęściej popełnianych w okolicy szkół wykroczeń należy zatrzymywanie się w miejscach niedozwolonych (na czas wysiadania dzieci z samochodu) oraz nieprawidłowe parkowanie. W skrajnych przypadkach kierowcy pozostawiając swoje auta blokowali całą szerokość chodnika. W takich przypadkach zmotoryzowani muszą liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu karnego.
 
Pragniemy zwrócić się ze szczególną prośbą do rodziców: Przejdźcie razem z dzieckiem drogę do jego szkoły. Wybierzcie najbezpieczniejszą trasę, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia dla pieszych, tory kolejowe, kładki, wykopy, oświetlenie ulic. Pamiętajmy, aby uwrażliwić dziecko, że nie można zbaczać ze wspólnie ustalonej trasy. Poinformujcie swoje pociechy, że w razie niebezpieczeństwa mogą zwrócić się z prośbą o pomoc do policjantów.
 
Aby zapobiec niebezpieczeństwom na które narażeni mogą być najmłodsi w drodze do szkoły oraz w trakcie zabawy pamiętajmy:

 

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź " na skróty” przez miejsca ustronne.

2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.

3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych. Jeśli znajduje się tam sygnalizator, pamiętaj, że tylko zielone światło pozwala na przejście na drugą stronę ulicy.

4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

5. Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.

6. Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.

7. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.

8. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.

9. Gdy obcy zapuka do twych drzwi nie otwieraj ich. Nie wiesz kim jest nieznana osoba.

10. Nie opowiadaj nieznajomym jaki jest stan majątkowy twoich rodziców, co posiadają w domu i gdzie przechowują przedmioty wartościowe.

11. Jeśli rodzice zostawią tobie klucze od mieszkania noś je w miejscu niewidocznym dla obcego. Nie mów, że jesteś sam w domu.

12. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

Pamiętajmy, że uwrażliwienie dziecka na czyhające niebezpieczeństwa powoduje wzrost jego świadomości, a tym samym pozwoli uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.

Powrót na górę strony