Wiadomości

"Nietrzeźwy" weekend

Data publikacji 22.08.2011

kontrola drogowa.jpgOstatni weekend był dla wolsztyńskich stróżów prawa czasem zwiększonej aktywności, której efekty widoczne były szczególnie na drogach. Od piątku do niedzieli zatrzymano łącznie 10 uczestników ruchu drogowego, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Siedmiu z nich poruszało się rowerami, natomiast pozostałą trójkę stanowili kierowcy samochodów osobowych. W jednym przypadku nietrzeźwy kierowca na widok policyjnego radiowozu salwował się ucieczką na kolana siedzącej obok pasażerki …  

drink.jpg
Nietrzeźwość kierujących jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania wypadków i kolizji, a tym samym istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Policjanci szczególnie wyczuleni na tego typu łamanie prawa, podczas niemal każdej kontroli drogowej przeprowadzają badanie stanu trzeźwości kierujących wszelkiego rodzaju pojazdami. Dzięki nowoczesnemu alkotestowi, jakim dysponują mundurowi, w ciągu doby można wykonać nawet kilkaset takich badań. Między innymi dzięki temu w trakcie minionego weekendu wyeliminowano z ruchu dziesięciu kierujących, z których aż ośmiu znajdowało się w stanie nietrzeźwości. Zatrzymani kierowcy zakończyli swoją jazdę podczas kontroli przeprowadzanych w wielu miejscach powiatu wolsztyńskiego, najczęściej jednak, bo aż siedmiokrotnie miało to miejsce na drogach w gminie Przemęt. Spośród zatrzymanych, siedmiu kierowało rowerami, a trzech samochodami osobowymi. Podczas jednej z kontroli, jaką w sobotni wieczór w Starkowie przeprowadzili policjanci KPP w Wolsztynie ustalono, że kierujący Dacią Logan 28-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego nie tylko znajduje się pod wpływem alkoholu, co potwierdziło badanie alkotestem (1,63 promila), ale również obowiązuje go sądowy zakaz kierowania pojazdami. Mężczyzna próbując uniknąć odpowiedzialności zatrzymał swoje auto w pewnej odległości od radiowozu i usiłował przesiąść się na siedzenie pasażera, przekonując tym samym, że to nie on był kierowcą. Wysiłki szofera okazały się mało skuteczne, bowiem zdołał on jedynie … usiąść na kolana pasażerki, która zajmowała przednie siedzenie i podobnie jak on znajdowała się pod wpływem alkoholu (1,34 promila). Samochodowy duet do czasu wytrzeźwienia został zatrzymany w policyjnym areszcie. W niedzielę rano mężczyzna został przesłuchany. W trakcie składanych wyjaśnień przyznał się do zarzucanego mu czynu.Kara jaka może ponieść to nawet 2 lata pozbawienia wolności.

 

Policja apeluje do wszystkich kierowców, aby nie decydowali się na jazdę po wcześniejszym spożyciu alkoholu.  Zgodnie z przepisami za tak zwaną jazdę po użyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, tzn. zachodzi stan nietrzeźwości - kierowcy grozi do 2 lat więzienia, utrata prawa jazdy na 10 lat i do 720 tys. zł grzywny. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem!

Powrót na górę strony