Wiadomości

Akcja BUS - wspólne działania Policji i ITD

Data publikacji 24.09.2010

itd3Policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie przeprowadzili koleją w tym roku wspólną akację kontrolną z inspektorami  leszczyńskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Poznania.  Jej wyniki wskazują na potrzebę kontynuacji takich działań w przyszłości …

itd3
itd2itd1
23.09.2010r. przeprowadzono kolejne w tym roku działania pod kryptonimem BUS. Ostatnie działania ukierunkowane były na eliminowanie przypadków przewożenia ponadnormatywnych ładunków, podczas wczorajszych policjanci i inspektorzy ITD oprócz ważenia pojazdów  skupili się także na kontroli stanu technicznego autobusów i samochodów ciężarowych oraz prędkości i czasu jazdy. Podczas działań  skontrolowano łącznie kilkadziesiąt pojazdów. W ośmiu przypadkach powodem zatrzymania do kontroli była nadmierna prędkość kierowców aut ciężarowych. Cztery auta znajdowały się w złym stanie technicznym, co zaskutkowało zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych i skierowaniem na badania na stacji diagnostycznej. Niechlubnym rekordzistą zatrzymanym podczas działań okazał się 37–letni mieszkaniec Siedlec /woj. mazowieckie/. Kierowca nie popełnił wprawdzie żadnego wykroczenia drogowego, a jego auto było sprawne technicznie lecz czas pracy odczytany z tarczy tachografu wprawił w osłupienie kontrolerów. Okazało się, że mężczyzna siedział za kierownicą przez ostatnie 20 godzin jadąc bez odpoczynku. W tej sytuacji o dalszej jeździe nie mogło być mowy. Auto stanęło na parkingu, a mężczyźnie nakazano tzw. odebranie odpoczynku. Szczegółowa kontrola czasu pracy zatrzymanego kierowcy pozwoliła na ujawnienie, że skala problemu jest dużo poważniejsza. Okazało się bowiem, że 20 godzin jazdy w ciągu doby to rzeczywistość ostatnich 30. dni.

 

Policja jak zawsze apeluje do kierowców o rozwagę, gdyż tego typu sytuacje wielokrotnie przekładają się na zdarzenia powodowane właśnie przez kierowców ciężarówek, którzy przemęczeni zasypiają za kierownicą.

 

Wspólne działania wolsztyńskiej drogówki i leszczyńskiego oddziału ITD kontynuowane będą w najbliższej przyszłości. Ze względu na zbliżający się okres jesienno-zimowy baczniejsza uwaga kontrolerów skierowana będzie na stan ogumienia oraz sprawność oświetlenia i układów hamulcowych.

Powrót na górę strony