Wiadomości

Jesteś widoczny-jesteś bezpieczny. Akcja wolsztyńskiej drogówki

Data publikacji 09.10.2009

kamizelkaPolicjanci wolsztyńskiej drogówki  we wrześniu i październiku prowadzą działania pod hasłem „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. Akcja, której celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego polega na wręczaniu kontrolowanym rowerzystom kamizelek odblaskowych ...

Kamizelki trafiają do rowerzystów, których nie brakuje na naszych drogach i ścieżkach rowerowych. Ta grupa uczestników ruchu drogowego ze względu na szybko zapadający zmrok, trudniejsze warunki drogowe i atmosferyczne jest szczególnie narażona na  udział w wypadku lub kolizji. Policyjne dane wskazują, że jedną z głównych przyczyn wypadków z udziałem rowerzystów jest niedostateczne oświetlenie roweru oraz niedostateczna widoczność rowerzysty na drodze zwłaszcza o tej porze roku. 

img_0691 

Podczas ograniczonej widoczności rowerzysta, który ma na sobie ubranie w spokojnych (szaro - czarnych) kolorach, bez umieszczonych na nim elementów odblaskowych jest słabo widoczny przez innych użytkowników dróg. Osoba poruszająca się w ciemnościach bez oświetlenia i nie posiadająca elementów odblaskowych widziana jest z odległości zaledwie 30 metrów. Daje to kierowcy jadącemu z prędkością 80 km/h zaledwie 1, 3 sekundy na reakcję. Osoba, której ubiór posiada elementy odblaskowe, jest widoczna już z odległości 150 metrów, co oznacza, że przy tej samej prędkości kierowca ma 7 sekund na podjęcie manewru. 

img_0693

 

Akcja wolsztyńskich policjantów z pewnością przełoży się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niezbędnym jednak tego warunkiem jest korzystanie z otrzymanych kamizelek przez każdego z rowerzystów. Korzystajmy z odblasków – apelują wolsztyńscy policjanci!

Powrót na górę strony