Wiadomości

Dzień bez samochodu

Data publikacji 23.09.2008

Wtorek upłynął wielu mieszkańcom Wolsztyna i okolic pod znakiem zamiany czterech kółek na dwa. Po raz kolejny zorganizowano „Dzień Bez Samochodu”.

22.09.2008r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Wolsztynie odbyły się uroczystości związane z obchodami "Europejskiego Dnia Bez Samochodu", połączone w tym roku z uroczystym otwarciem "Miasteczka Ruchu Drogowego" oraz pasowaniem pierwszoklasistów na Obywateli Gminy Wolsztyn. Obchody zgromadziły licznie zaproszonych gości oraz kilkuset uczniów szkół podstawowych, w tym  ponad 350 „pierwszaków”. Dzień bez samochodu rozpoczął się rowerowym akcentem - około stu rowerzystów promujących ten środek transportu ruszyło ścieżkami rowerowymi na trasę po gminie Wolsztyn.  Rajdowi patronowało Stowarzyszenie „Jazda Wolsztyn”, a nad bezpieczeństwem cyklistów czuwali  policjanci wolsztyńskiej drogówki.
 
dbs111

  dbs1

 
W tym czasie w Szkole Podstawowej nr 3 podsumowany został konkurs plastyczny pn. „Bezpieczeństwo Dziecka na Drodze”, który przy współudziale KPP Wolsztyn zorganizowała firma Statoil Poland  w Wolsztynie. Swoje prace nadesłało około stu uczestników, z których wyłoniono i nagrodzono dwudziestu. Pierwsze miejsce zajęła Milena Ball ze Szkoły Podstawowej w Adamowie otrzymując w nagrodę  rower górski. Konkurs plastyczny nie był jednak jedyną formą rywalizacji, której uczestnikami byli zebrani uczniowie.  Gimnazjaliści oraz uczniowie starszych klas szkół podstawowych reprezentujący swoje placówki, którzy wygrali szkolne eliminacje konkursu pn. „Turniej Rowerowy” wzięli udział w jego drugim etapie złożonym z konkurencji sprawnościowych. Tym samym oddane do użytku miasteczko ruchu drogowego przeszło swój „chrzest bojowy”.
 
dbs8
 
Siedmioro rowerzystów przejechało uliczkami stosując się do znaków i sygnałów drogowych a także pokonało specjalnie przygotowany tor przeszkód. Po niezwykle zaciętej walce wygrał Michał Walkowiak z Kębłowa otrzymując w nagrodę  rower górski a kolejne miejsca na podium zajęli Marta Błoszyk z Obry oraz Maciej Matysiak z SP 3 w Wolsztynie .
 
Typowo konkursowe zmagania dostarczyły zebranym wielu emocji, nie były to jednak jedyne niespodzianki tego dnia. Niezapowiedzianym gościem, który wywołał aplauz wśród najmłodszych, był sierżant Pyrek – maskotka wielkopolskiej Policji. Przy dźwiękach „pyrkowej” piosenki przywitał się z dziećmi podchodząc do niemal każdego z obecnych. Porwał także za sobą niemałą grupę, która tworząc barwny korowód odbyła z Pyrkiem rundę honorową wokół miasteczka. 

dbs5
dbs6
 
dbs19
 
 
Sporym zainteresowaniem cieszyły się również policyjne motocykle służące od kilku miesięcy w wolsztyńskiej jednostce a także pokaz działania poduszki powietrznej.
 
 
dbs9

dbs7
Sądząc po reakcji uczestników, za rok  "Dzień bez samochodu" odbędzie się z pewnością a liczba rowerów, które pojawią się na ścieżkach będzie większa niż w tym roku. Co najmniej o te dwa wygrane ...

Powrót na górę strony