Bezpieczne Wakacje 2015

autokarWakacje dla tysięcy uczniów stały się faktem. Dzieci, po dziesięciu miesiącach nauki, wyjeżdżają na kolonie i obozy, dorośli jadą na urlopy. Dużo czasu spędzimy podróżując, a część z nas wybierze aktywny wypoczynek nad wodą. Policjanci przypominają na co zwracać uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie ...

 

Policja i ITD na drogach

Jak co roku, w okresie zwiększonego ruchu turystycznego, policjanci ruchu drogowego w całym kraju będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Szczególną uwagę będą zwracali na nietrzeźwych kierujących, przestrzeganie dozwolonej prędkości oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa i prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Dobrą i powszechną już praktyką stało się kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów przewożących dzieci na wypoczynek. Zużyte opony, niesprawne hamulce, braki w przepisowym oświetleniu pojazdu – to niebezpieczne i zarazem najczęstsze mankamenty ujawniane prze te służby.

 

autokar duzy

 

Policja radzi jak bezpiecznie podróżować!

1. Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością a nie walką o przetrwanie.
2. Nie należy wyruszać w drogę gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.
3. Przez całą drogę kierowca powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Trzeba też zwrócić uwagę, aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku.
4. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu.
5. I oczywiście – noga z gazu ! Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną tragedii na drodze jest jazda z nadmierną prędkością.

Bezpieczny autokar!

1. Przed wyjazdem zażądaj skontrolowania pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.
2. Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest może być nie tak.
3. Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże winny być ulokowane na półkach lub bagażniku autokaru).
4. Należy pamiętać o przestrzeganiu norm czasu pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te mogą być organizowane wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy te należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić przerwę dłuższą - około jednej godziny na posiłek. Wakacje to czas, kiedy nie tylko podróżowanie stwarza zagrożenie,
trzeba także pamiętać m.in. o odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania, kiedy wyjeżdżamy na dłuższy urlop, o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, kiedy spędzamy czas nad wodą.

Przed wyjazdem pomyśl o zabezpieczeniu mieszkania!

1. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Ty również nim bądź na zasadzie wzajemności! Przed wyjazdem poproś osoby, do których masz zaufanie-zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się Twoim mieszkaniem.
2. Zabezpiecz mieszkanie - przede wszystkim zamknij drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętaj o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu
3. Staraj się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki.
4. Pamiętaj o tym by zakręcić zawory z wodą i gazem.
5. Gdyby po powrocie okazało się, że dokonano włamania do Twojego mieszkania - niczego nie ruszaj i natychmiast powiadom Policję.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą!

1. Pamiętaj, że najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników.
2. Zawsze stosuj się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników, opiekuna obiektu czy policjantów.
3. Korzystając z kąpieliska nie zakłócaj spokoju, przede wszystkim nie krzycz, nie popychaj innych.
4. Nie skacz do wody w miejscach, w których nie znasz głębokości ani budowy dna, gdyż może się to skończyć kalectwem lub śmiercią.
5. Jeśli dzieci są w wodzie miej nad nimi ciągły nadzór również, gdy potrafią pływać: zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem.
6. Nie pozostawiaj na brzegu swoich rzeczy bez opieki; jeśli są one cenne to oddaj je lepiej do przechowalni lub pozostaw w domu.
7. Korzystając ze sprzętu pływającego zawsze sprawdzaj jego sprawność i ubieraj kamizelkę ratunkową; bezwzględnie zakładaj kamizelkę dziecku.

Bezpieczne dziecko na kolonii/obozie!

1. Sprawdzaj kto organizuje pobyt dziecka i czy ma ku temu odpowiednie kwalifikacje.
2.  Uczulaj i ostrzegaj dziecko przed kontaktami z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne.
3. Uświadamiaj i ostrzegaj dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.
4. Przestrzegaj dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny.

 (wykorzystano materiały Biura Ruchu Drogowego KGP oraz KWP w Białymstoku)

 

Powrót na górę strony