By majówka była bezpieczna ..

odznakaOkres nadchodzącego „długiego weekendu” może charakteryzować się  wzrostem liczby popełnianych przestępstw i wykroczeń. Dotyczy to zwłaszcza niektórych kategorii przestępstw takich jak kradzieże kieszonkowe i kradzieże z włamaniem. Dlatego też pragniemy przypomnieć podstawowe zasady, które szczególnie w tych dniach powinny być przestrzegane i stosowane ...

W okresie bezpośrednio poprzedzającym pierwszy majowy weekend więcej osób stara się zrobić zakupy poprzedzające ten krótki wypoczynek lub zaplanowane wyjazdy z domu.

Dlatego też wybierając się na zakupy pamiętaj:

  • parkując samochód na parkingu przed sklepem nie pozostawiaj w nim dokumentów, saszetki z pieniędzmi, cennych przedmiotów, które wabią złodzieja,
  • zachowaj szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach,
  • pilnuj swojej torebki i portfela,
  • nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach,
  • nie noś portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,
  • płacąc za poczynione zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela,
  • pieniądze, czeki, karty płatnicze oraz klucze noś w dobrze zabezpieczonym miejscu,
  • zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie bądź w środkach komunikacji publicznej.

Pamiętaj! Kieszonkowiec to osoba, która niczym nie wyróżnia się w tłumie i nie wygląda na przestępcę!

Jeżeli wyjeżdżasz, pamiętaj o tym, żeby dokładnie pozamykać okna i drzwi wejściowe do mieszkania bądź domu. Dobrze jest powiadomić zaufanych sąsiadów o wyjeździe i czasie trwania twojej nieobecności oraz poprosić ich o zabieranie włożonych w drzwi ulotek – świadczą one o nieobecności domowników. Pamiętaj również o obowiązku upewnienia się, że wszystkie urządzenia elektryczne, wodne i gazowe są odpowiednio zabezpieczone.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, w tym okresie, wszystkich użytkowników dróg wielkopolscy policjanci apelują, aby przed wyjazdem w trasę sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. Za kierownicę siadajmy wypoczęci. Dostosujmy prędkość jazdy do panujących warunków na drodze. Uwzględnijmy również warunki pogodowe.

Kierowco pamiętaj! Nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu!

Źródło: KWP w Poznaniu

Powrót na górę strony