Bezpieczny weekend- Boże Narodzenie 2013

zimaWolsztyńscy policjanci w związku ze zbliżającym się okresem świąteczno-noworocznym  realizować będą działania „Bezpieczny weekend- Boże Narodzenie 2013”. Główna uwaga mundurowych skupiona w tych dniach będzie na bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz przeciwdziałaniu zakłóceniom porządku publicznego przez nieletnich. Aby dla wszystkich święta mogły kojarzyć się wyłącznie z ciepłą, rodzinną atmosferą warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa o co jak zawsze apelują policjanci …


 
Okres świąteczno-noworoczny to czas rodzinnych spotkań i wspólnego świętowania, ale także czas, w którym odnotowuje się wysoką liczbę nietrzeźwych kierowców, zdarzeń drogowych  oraz różnego rodzaju naruszeń ładu i porządku publicznego. Podczas  ubiegłorocznych świąt Bożego Narodzenia na terenie całego kraju zaistniało ogółem 153 wypadki drogowe, w wyniku których śmierć poniosło 17 osób, a 191 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też 455 nietrzeźwych kierowców

Zgromadzone dane potwierdzają, że głównymi przyczynami wypadków drogowych jest zawinienie kierujących pojazdami: nadmierna prędkość, w tym niedostosowanie do istniejących warunków atmosferycznych i warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie. Drugim powodem powstawania wypadków drogowych to niewłaściwe zachowanie niechronionych użytkowników ruchu drogowego, polegające przede wszystkim na nagłym wtargnięciu na jezdnię, nagminne przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, nieużywanie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, jazda rowerem lub motorowerem bez wymaganego oświetlenia.

1. Przed wyjazdem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu – nawet z pozoru drobna usterka może spowodować, że podróż okaże się trudniejsza niż zakładałeś. Za kierownicę siadaj wypoczęty, a prędkość jazdy dostosujmy do panujących warunków na drodze.

2. Zadbaj o dobrą widoczność zza kierownicy. Dokładnie oczyść wszystkie szyby z wszelkich zanieczyszczeń. Pełne pole widzenia, to jeden z podstawowych warunków bezpiecznej jazdy.

3. Pamiętaj, nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu! 

4. Jako pieszy daj szansę zmotoryzowanym na właściwą reakcję. Wchodząc na przejście dla pieszych pomyśl o drodze hamowania, która w trudnych warunkach atmosferycznych znacznie sie wydłuża.

Powrót na górę strony