Dopalacza są szkodliwe!

policjainform.jpgWalka z dopalaczami trwa. Wolsztyńscy policjanci przekonują, że substancje psychoaktywne są szkodliwe. Spustoszenia, jakie powodują w organizmie młodego człowieka są ogromne. Nawet niewielkie ilości tych środków mogą wpływać na rozwój dzieci i młodzieży...

Ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost popularności wszelkich preparatów psychoaktywnych. Coraz bardziej powszechne wśród nastolatków staje się stosowanie dopalaczy. Coraz młodsi po nie sięgają. Kuszą ich natychmiastowe efekty, odloty, pożądają dobrej zabawy i pewności siebie. Nie rozumieją, że to szkodliwe, bo te substancje można legalnie kupić. Nie rozumieją też, że niszczą sobie życie.

Młodzież odurza się na całym świecie. Może chodzi o tryb życia, stres, pośpiech, presję? To typowy przejaw demoralizacji - dodają. Wielu z zażywających dopalacze nie zdaje sobie sprawy, że w konsekwencji mogą się znaleźć przed obliczem sądu rodzinnego. Nieletni traktują artykuły kolekcjonerskie jako legalną alternatywę dla narkotyków. Co więcej ci, którzy biorą, cieszą się szacunkiem i akceptacją.

Dopalacze to grupa różnych substancji o działaniu psychoaktywnym, silnie wpływających na psychikę, funkcjonowanie organizmu i zachowanie człowieka. Producent tych specyfików informuje, że jest to produkt kolekcjonerski, nie do spożycia przez ludzi. Okazuje się, że są to środki niebezpieczne. Niektórzy z zażywających dopalacze trafiali do szpitala, byli hospitalizowani, groziła im śmierć. Nieznane są odtrutki na substancje zawarte w tych produktach, co gorsze nieznany jest także skład większości z nich. Należy pamiętać, że każdy organizm może zareagować inaczej na daną substancję.

Spustoszenia, jakie powodują dopalacze w organizmie młodego człowieka są ogromne. Nawet niewielkie ilości tych środków mogą uszkadzać procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Jak dopalacze wpływają na organizm i psychikę ludzi? Ludzie po dopalaczach często tracą kontrolę nad sobą, mogą sobie zrobić krzywdę lub spowodować wypadek. Niekiedy mają halucynacje, bóle głowy i klatki piersiowej, przyspieszone tętno, urojenia.

Rodzice są w stanie dostrzec, czy ich dziecko zażywa dopalacze. Ważne jest, aby nie lekceważyć pierwszych sygnałów świadczących o kontaktach młodych z tymi substancjami. Należy podjąć wówczas zdecydowane, ale nie chaotyczne działania - mówią funkcjonariusze. Co powinno zaniepokoić? Fajki szklane, fajki wodne, kolorowe składane kartoniki o wymiarach około 5x7cm i saszetki, w których są  suszone zioła, tabletki, kapsułki. Zmienia się też zachowanie osoby, która bierze dopalacze: częściej wagaruje, wchodzi w konflikty z nauczycielami, obniża się w nauce, ma gorsze stopnie, często miewa chwiejne nastroje, buntuje się, wietrzy pokoju, zamyka się na klucz, nagle wychodzi.

Wszyscy posiadają pewien zakres wiedzy na temat dopalaczy i narkotyków. Jednakże większość nie dostrzega problemu, dopóki nie przytłoczą ich oczywiste fakty. Należy pamiętać, że uzależnienie może nastąpić nie tylko od alkoholu czy narkotyków, ale również od substancji zawartych w dopalaczach. Uzależnienie jest procesem lub stanem zależności fizycznej, psychicznej i społecznej danej jednostki. Stan ten charakteryzuje się systematycznym, niekontrolowanym braniem środka, który sprawia, że osoba uzależniona czuje się dobrze. Ten mechanizm zachowania prowadzi do błędnego koła i obłędnego zachowania: uzależniony człowiek bierze środki, bo się źle czuje, a ponieważ po nich czuje się jeszcze gorzej, więc znów je bierze, aby poczuć się lepiej. Koło się zamyka.

Jeżeli zdarzy się, że Twoje dziecko przedawkowało i leży nieprzytomne koniecznie zapewnij mu świeże powietrze,  przewróć je na bok i w żadnym przypadku nie pozostawiaj go samego. Do szpitala należy zabrać wszystkie podejrzane proszki, tabletki, susz roślinny, żeby specjaliści mogli je przebadać. Po wszystkim spokojnie porozmawiaj z dzieckiem.

Źródło: KWP w Poznaniu

Powrót na górę strony