Debaty społeczne

Wolsztyn - Debata "Bezpieczny Internet  prawda, czy mit?

dsc_7342Zadania z zakresu prewencji kryminalnej stanowią istotny aspekt działania Policji, jaki realizuje ona z mocy obowiązującego w tym zakresie prawa. Aby podejmowane przedsięwzięcia utrzymać na jak najwyższym poziomie policjanci podejmują współpracę z podmiotami pozapolicyjnymi, które zainteresowane są działaniami na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Czasem zdarza się, że to mundurowi przyjmują zaproszenie do współpracy, czego przykładem była debata „Bezpieczny Internet – prawda, czy mit?” zorganizowana przez wolsztyńskie Liceum Ogólnokształcące …
 

04.03.2015r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie odbyła się debata na temat: „Bezpieczny Internet – prawda, czy mit?”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Rzecznika Praw Dziecka Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie organizowane jest pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest rola, jaką każda z osób korzystających z Internetu może odegrać w budowie bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.

W gronie ekspertów zasiedli: aspirant Wojciech Adamczyk, aspirant Artur Lorenz, sierżant sztabowy Damian Gorzelniak, Robert Baszko reprezentujący firmę Intak, Piotr Durkowiak reprezentujący firmę cityLAN, mgr inż. Marcin Klessa nauczyciel Informatyki w Liceum Ogólnokształcącym.

Po stronie PRAWDY zasiedli uczniowie klasy IId: Adrianna Czaja, Jędrzej Kusior, Mikołaj Jobke, Jacek Marchwicki, Marcin Dolicher, Adrian Piskorski, Robert Wysokiński.

Po stronie MITU zasiedli uczniowie klasy IIe: Natalia Wójcik, Kornelia Paszkowska, Daria Skrzypczak, Kamil Piela, Rafał Smoleń, Michał Braun.

Debatę swoją obecnością uświetnili Starosta Wolsztyński Pan Janusz Frąckowiak, Burmistrz Miasta Wolsztyna Pan Wojciech Lis, I Zastępca Komendanta Policji w Wolsztynie kom. Jarosław Frąckowiak, Pani Dyrektor Danuta Szpakowska, Pani Dyrektor Katarzyna Lulkiewicz, Pani pedagog Dorota Kania.

Zaproszonych gości, ekspertów i młodzież, przywitała inicjatorka debaty, Pani mgr Ewelina Furmanowicz oraz moderatorzy, którymi byli uczniowie klasy IId: Małgorzata Patalas i Jakub Puchacz.

Dyskusja prowadzona przez młodzież i dorosłych była niezwykle ożywiona, a każda ze stron popierała swoją tezę konkretnymi argumentami. Pomimo różnic zdań obecni doszli do wielu wspólnych wniosków. Wątpliwości nie budziły między innymi kwestie użytkowania i aktualizacji programów antywirusowych w komputerach, tabletach i smartfonach i właściwego zabezpieczenia sieci wi-fi ale również zamieszczania prywatnych (często intymnych) zdjęć. Wszyscy obecni zgodzili się również, z tym że o bezpieczeństwie Internetu poza wymienionymi wcześniej zabezpieczeniami, w głównej mierze decydują jego użytkownicy.

Przebieg debaty pokazał jej uczestnikom oraz gościom, że tego typu przedsięwzięcia są niezwykle potrzebne, ponieważ udział Internetu w naszym codziennym życiu zwiększa się z roku na rok, a jednocześnie powodowani rutyną zapominamy o środkach bezpieczeństwa, a niejednokrotnie również o netykiecie.

Na koniec debaty głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Lulkiewicz, Starosta Wolsztyński Pan Janusz Frąckowiak oraz komendant Wolsztyńskiej Policji Pan Jarosław Frąckowiak, podsumowując w kilku, jakże niezwykle ważnych zdaniach, naszą debatę.

 
Tekst :E.Furmanowicz LO Wolsztyn/ Wojciech Adamczyk KPP Wolsztyn
foto:  :E.Furmanowicz LO Wolsztyn
 
{galeria}LODEBATA{/galeria}
Powrót na górę strony