Aktualności

Wolsztyn - Konferencja z okazji 100-lecia kobiet w Policji

Data publikacji 21.05.2025

W dniu 20 maja 2025 roku odbyła się konferencja poświęcona setnej rocznicy obecności kobiet w szeregach polskiej Policji pod honorowym patronatem Starosty Wolsztyńskiego Jacka Skrobisza, który uczestniczył w spotkaniu osobiście. Gościem wydarzenia był dr hab. Piotr Gołdyn – członek Rady Historycznej przy Komendzie Głównej Policji, uznany badacz historii i autor licznych publikacji. Podczas prelekcji obecni byli między innymi: burmistrz gminy Wolsztyn Dominik Tomiak, wójt gminy Siedlec Artur Walczak-Mortezaei jak i wójt gminy Przemęt Janusz Frąckowiak.

20.05.2025 r. w sali widowiskowej Wolsztyńskiego Domu Kultury zorganizowana została konferencja z okazji 100-lecia kobiet w polskiej Policji, którą honorowym patronatem objął Starosta Wolsztyński Pan Jacek Skrobisz.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatora. Byli wśród nich Starosta Wolsztyński Pan Jacek Skrobisz, Burmistrz Wolsztyna Pan Dominik Tomiak, Wójt Gminy Siedlec  Pan Artur Walczak-Mortezaei oraz Wójt Gminy Przemęt Pan Janusz Frąckowiak, reprezentujący władze lokalne. Wśród zebranych nie zabrakło też przedstawicieli zaprzyjaźnionych z wolsztyńską jednostką służb, stowarzyszeń i instytucji życia publicznego powiatu wolsztyńskiego oraz powiatów ościennych, a także policjantek, policjantów i pracowników KPP w Wolsztynie oraz dyrekcji, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie, w której już za klika miesięcy rozpoczną kształcenie uczniowie klasy o profilu mundurowym.

Gościem specjalnym konferencji był  dr hab. Piotr Gołdyn, Członek Rady Historycznej przy Komendzie Głównej Policji.

Konferencja w swej części merytorycznej rozpoczęła się od projekcji fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. "VI Brygada Pani Komendant" przedstawiającego historię Stanisławy Filipiny Paleolog. Wśród wielu publikacji na temat tej niezwykłej kobiety możemy przeczytać: „Stanisława Filipina Paleolog - pierwsza i jedyna kobieta - oficer policyjny w II RP, działaczka niepodległościowa, walczyła w obronie Lwowa i wojnie polsko-sowieckiej, major Wojska Polskiego RP, komisarz Policji Państwowej, jej działania, prowadzone śledztwo przyczyniło się do likwidacji gangu handlarzy kobietami "Zwi Migdal". Kapitan AK, walczyła w powstaniu warszawskim, w obawie przed aresztowaniem przez władze komunistyczne, w 1946 ucieka z Polski, trafia do Anglii, pomaga w adaptacji polskich kobiet do życia i pracy na uchodźctwie, zostaje powołana na stanowisko ministra w rządzie Polskim w Wielkiej Brytanii. W uznaniu jej zasług dla Ojczyzny została odznaczona: Krzyżem Obrońców Lwowa, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych (1937 r. ), przez Polski Rząd w Wielkiej Brytanii, Srebrnym Krzyżem Zasługi (1944 r. ), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta (1957 r.) Po udarze mózgu, w 1955 roku, sparaliżowana, 13 lat spędza w polskim szpitalu w Penley, gdzie 3 grudnia 1968 roku umiera” *

Przedstawiona w dokumencie historia Stanisławy Filipiny Paleolog stała się przyczynkiem do krótkiego wykładu, który wygłosił dr hab. Piotr Gołdyn. Podczas swego wystąpienia prelegent w interesujący sposób przybliżył zebranym początki służby kobiet w Policji – od pierwszych prób, przez przełomowe decyzje administracyjne, aż po stopniowe umacnianie się pozycji kobiet w strukturach policyjnych II Rzeczypospolitej.

Wykład ukazał zarówno wyzwania, z jakimi musiały mierzyć się pionierki, jak i ich niezwykłą determinację oraz wkład w rozwój służby, a dla obecnych na sali widowiskowej pań miał szansę stania się refleksją dotyczącą roli kobiet w formacjach mundurowych na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Konferencję podsumowała mł.insp. Katarzyna Sobczak-Kukawka, która podziękowała obecnym za przybycie. Szczególne wyrazy podziękowania skierowała do dr hab. Piotra Gołdyna przekazując mu okolicznosciowy adres oraz maskokę wielkopolskich policjantów - sierżanta Pyrka. 

Na zakończenie, goście zaproszeni zostali do sali Bez Atu, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek. Dodatkowo wszyscy chętni mogli odwiedzić zlokalizowane w holu Wolsztyńskiego Domu Kultury stoisko, na którym można było uzyskać informacje dotyczące procesu rekrutacji do służby w Policji, zobaczyć sprzęt, jaki posługują się policjanci, badź porozmawiać na tematy dotyczace bezpieczeństwa.

Konferencja była kolejną z lokalnych inicjatyw podejmowanych w roku jubileuszu setnej rocznicy funkcjonowania Policji Kobiecej. Zgodnie ze słowami organizatorów zainteresowani tą tematyką mogą liczyć na kolejne w niedalekiej przyszłości. 

* https://www.filmweb.pl/film/VI+Brygada+pani+komendant.+Stanis%C5%82awa+Filipina+Paleolog-2021-10014416/vod

  • Logotyp stulecia kobiet w policji. Na białym tle uśmiechnięta kobieta, u dołu napis "100 lat kobiet w policji"
Powrót na górę strony