Powiat - Jeden weekend, siedem interwencji drogowych
Miniony weekend obfitował w zdarzenia, do których dochodziło na naszych drogach. Policjanci aż 7 razy podejmowali interwencje dotyczące kolizji, z których jedną spowodował kierujący pod wpływem alkoholu. Dodatkowo dzięki zgłoszeniu przygodnego kierowcy zatrzymano również kierującego, który znajdował się w stanie nietrzeźwości.
Pomiędzy minionym piątkiem, a niedzielą (7-9 lutego) policjanci aż siedmiokrotnie podejmowali interwencje, której przyczyną były zdarzenia drogowe. Szczęśliwie żaden z ich uczestników nie odniósł poważniejszych obrażeń, co jest istotne szczególnie ze względu na to, że dwie z kolizji dotyczyły niechronionych uczestników ruchu drogowego, którymi byli 15-letnia piesza i 12-letni rowerzysta.
Policjanci skierowani na miejsca obu zdarzeń ustalili, że doszło do nich w następstwie - odpowiednio - wtargnięcia na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd oraz nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem osobowym. Uczestnicy tych zdarzeń byli trzeźwi i jak wspomniano nie odnieśli poważniejszych obrażeń.
Kolejne kolizje, do których doszło w Starej Dąbrowie, Mochach, Powodowie i Siekowie, to efekt nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, najechania na tył pojazdu poprzedzającego lub niedostosowania prędkości jazdy do warunków drogowych. Niestety w jednym z przypadków kierujący stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i doprowadził do wywrócenia auta na bok. Jak się okazało znajdował się pod wpływem alkoholu, a przeprowadzone badanie wskazało na stan nietrzeźwości (0,92 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu).
Ostatnie ze zdarzeń dotyczyło kierującego samochodem osobowym, który sposobem jazdy wzbudził podejrzenia u innego kierowcy. Mężczyzna będąc świadkiem jazdy „wężykiem” zadzwonił na numer alarmowy i powiadomił o tym operatora WCPR, a ten policjantów. Kierujący, którego zatrzymano na jednej z posesji w Grójcu Wielkim przyznał, że kierował samochodem. Badanie alkotestem wykazało u niego 0,85 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ( 1,78 promila).
Każdy z powyższych przypadków pociąga za sobą liczne niedogodności oraz konsekwencje zdrowotne, a także karne, takie jak możliwa sankcja pozbawienia wolności, zatrzymanie prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego, konfiskata pojazdu, grzywna itp. Siadając za kierownicę samochodu, idąc pieszo lub jadąc rowerem trzeba i warto o tym pamiętać. W takich przypadkach ostrożność zawsze przyczyni się do minimalizacji zagrożeń.