Aktualności

Powiat - Policyjna akcja "TRZEŹWOŚĆ"

Data publikacji 04.07.2024

Dziś rano policjanci wolsztyńskiej drogówki przeprowadzili działania pod kryptonimem „Trzeźwość” ukierunkowane na ujawniania i zatrzymywanie nietrzeźwych kierowców. Podczas działań skontrolowano 621 kierowców, z których dwóch - jak wykazały badania - zdecydowało się na jazdę pod wpływem alkoholu. Każdy z nich poniesie konsekwencje swej nieodpowiedzialnej decyzji o kierowaniu pod wpływem alkoholu.

04.07.2024 r. we wczesnych godzinach porannych rozpoczęła się cykliczna akcja policjantów drogówki „Trzeźwość”. Policjantów kontrolujących trzeźwość uczestników ruchu drogowego spotkać można było w kilku miejscach na drogach przebiegających przez teren całego powiatu. Pokłosiem działań było skontrolowanie 621 kierujących pojazdami mechanicznymi, z których dwóch znajdowało się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.

W kontekście miejsc ujawnienia kierujących pod wpływem alkoholu znane powiedzenie „na bocznych nie stoją” okazało się złudne.

Krótko po godzinie ósmej na ul. Leśnej w Siedlcu policjanci zatrzymali do kontroli kierującego Fordem Mondeo 45-letniego mieszkańca Kopanicy. W wydychanym przez niego powietrzu znajdowało się 0,32 mg/l alkoholu (0,67 promila). Policjanci zakazali mężczyźnie dalszej jazdy za kierownicą i zatrzymali mu prawo jazdy.

Kilkanaście minut później, w Kopanicy mundurowi zatrzymali do kontroli kierującego ciężarowym MAN-em 40-letniego mieszkańca gminy Granowo. Mężczyzna, jak wykazało badanie alkotestem znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Urządzenie pomiarowe wskazało 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,21 promila). Mężczyzna podobnie jak poprzednik nie mógł kontynuować podróży za kierownicą i utracił prawo jazdy.

Kierowcy, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu poniosą konsekwencje swej nieodpowiedzialności. Z najpoważniejszymi sankcjami będzie musiał liczyć się mężczyzna, którego wynik wskazał na stan nietrzeźwości, ponieważ usłyszy zarzut popełnienia przestępstwa. Karą w tym przypadku może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może wymierzyć również karę pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Zakaz kierowania orzekany jest na okres do 15 lat.

W przypadku kierowania w stanie po użyciu alkoholu sankcją może być areszt lub grzywna od 2 500 do 30 000 złotych i 15 punktów karnych! Dodatkowo orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

 

 

Powrót na górę strony