Grodzisk Wlkp./Wolsztyn - Oszukana na BLIK-a
Korzyści wynikające z funkcjonowania Internetu są znakiem naszych czasów. Internet niesie ze sobą ogromne i niekwestionowane możliwości, jest też niestety polem do różnego rodzaju oszustw. Wolsztyńscy policjanci przyjęli w miniony poniedziałek zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą „na BLKI-a” popełnione za pośrednictwem popularnego komunikatora internetowego.
Policjanci Wydziału Kryminalnego wolsztyńskiej jednostki przyjęli w miniony poniedziałek (13 listopada) zawiadomienie od oszukanej mieszkanki Grodziska Wielkopolskiego. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że nieznany sprawca przełamał zabezpieczenie jej konta na portalu społecznościowym, a następnie za pośrednictwem komunikatora internetowego, podając się za jej bliską krewną poprosił o pożyczkę w kwocie 1000 złotych za pośrednictwem kodu BLIK.
Kobieta nie podejrzewała oszustwa, ponieważ przestępca mając wgląd w historię wiadomości zapisanych w komunikatorze skorzystał ze słów i zwrotów, które kobiety używały kontaktując się ze sobą na co dzień.
Niewiele brakowało, by oszustwa udało się uniknąć, ponieważ poproszona o przesłanie kodu kobieta próbowała skontaktować się telefonicznie z krewną, jednak jej numer był zajęty. Mieszkanka Grodziska nie czekając na oddzwonienie przesłała kod. Niestety szybko okazało się, że nie trafił on do krewnej, lecz do oszusta, który natychmiast zrealizował wypłatę w jednym ze szczecińskich bankomatów.
Policjanci apelują, by w podobnych sytuacjach zawsze wykazywać się szczególną ostrożnością. W takich przypadkach, nawet, jeśli będzie ona przesadna, może uchronić nas przez staniem się ofiarą przestępcy i poniesieniem, nierzadko wysokich strat finansowych.
Dbając o bezpieczeństwo w tym zakresie, punktem wyjścia bezwzględne powinno być używanie „silnego” hasła do swej poczty elektronicznej i konta w mediach społecznościowych oraz weryfikacja dwuetapowa, by nie dać przestępcom możliwości włamania się na nie.
Złożone z kilku znaków hasło nie stanowi dla przestępców większej bariery, a po przejęciu dostępu do poczty mogą niemal bez przeszkód uzyskiwać dostęp do powiązanych z nią kont.
Wskazówki dotyczące bezpiecznych haseł znajdziesz TUTAJ