Aktualności

Oszukani metodą "na BLIK-a"

Data publikacji 25.09.2023

W miniony weekend wolsztyńscy policjanci otrzymali dwie informacje o oszustwach, których ofiarami padli użytkownicy systemu płatności mobilnych Blik. Mężczyzna stracił 500 złotych przekazując wygenerowany chwilę wcześniej kod, kobieta w podobnych okolicznościach straciła 1000 zł. Policjanci apelują o daleko idącą ostrożność do wszystkich, którzy korzystają z bankowości elektronicznej.

W miniony weekend wolsztyńscy policjanci przyjęli dwa zawiadomienia o przestępstwach dotyczących oszustw metodą "na Blik-a”. Ofiarami przestępców padli mieszkaniec powiatu wolsztyńskiego oraz  mieszkanka powiatu grodziskiego, którzy stracili odpowiednio pięćset i tysiąc złotych.

W obu przypadkach przestępcy nakłonili ofiary do przekazania otrzymanych na swoje telefony kodów, za pośrednictwem których mogli w dowolnym miejscu na świecie wypłacić z bankomatu wskazaną wcześniej kwotę.

W przypadku mężczyzny oszustwo poprzedzone zostało włamaniem na komunikator internetowy jego znajomej. Przestępca podszywając się pod nią poprosił o pożyczenie mu 500 złotych za pośrednictwem kodu BLIK. Mężczyzna nie przeczuwając podstępu przesłał kod, który oszust skwapliwie wykorzystał wypłacając gotówkę w bankomacie na terenie województwa dolnośląskiego.

Kobieta dała się przekonać, że kontaktuje się z nią pracownik banku, w którym ma konto. Zgodnie z przekazaną informacją miało dojść do próby nieautoryzowanej transakcji skutkującej zagrożeniem zgromadzonych na koncie środków. Aby zapobiec zagrożeniu kobieta, zgodnie z instrukcjami rozmówcy przekazała mu kod umożliwiający pobranie pieniędzy z bankomatu. Finałem rozmowy nie było zabezpieczenie konta bankowego lecz oszustwo i strata finansowa poniesiona przez kobietę.

Policjanci apelują, by w podobnych sytuacjach zawsze wykazywać się szczególną ostrożnością. W takich przypadkach, nawet jeśli będzie ona przesadna, może uchronić nas przed staniem się ofiarą przestępcy i poniesieniem, nierzadko wysokich strat finansowych. Zawsze warto zweryfikować odebraną wiadomość kontaktując się ze swoim bankiem lub znajomym, który informuje o zagrożeniu lub prosi o pożyczkę.

  • Widok smartfona z widoczną na ekranie wiadomością dotyczącą prośby o pieniądze przelane za pomocą blika.
    Oszukani metodą "na BLIK-a"
Powrót na górę strony