Aktualności

Ogólnopolskie działania Policji na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 23.03.2023

Wczoraj - 22 marca – policjanci wydziałów ruchu drogowego w całym kraju przeprowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD). Miały one na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje.

Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Podczas wczorajszych działań ta teza jednak się nie potwierdziła, ponieważ piesi i rowerzyści popełnili kilkukrotnie więcej wykroczeń niż kierujący pojazdami wobec nich. Nie zmienia to jednak faktu, że zachowanie ostrożności wymagane jest od każdej ze stron, tak pieszych, jak i zmotoryzowanych.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani przyczyniają się inni użytkownicy dróg.

Jednak niewłaściwe zachowania niechronionych uczestników ruchu także doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji na drodze. W przypadku pieszych mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi.

Pamiętajmy ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze.

Podsumowując wczorajsze działania policjanci ujawnili 24 wykroczenia popełnione przez pieszych, 10 przez rowerzystów i 4 przez kierujących pojazdami mechanicznymi. Oprócz tego uczestnicy ruchu drogowego dopuścili się 17 wykroczeń niezwiązanych stricte z wczorajszą akcją.

KGP/KPP Wolsztyn

  • Policjanci podczas działań NURD kontrolują ruch pojazdów w rejonie przejścia dla pieszych na ul. Poniatowskiego w Wolsztynie.
Powrót na górę strony