Aktualności

Wolsztyn - Panel Cyberberbeczeństwa w wolsztyńskim Liceum Ogólnokształcącym

Data publikacji 16.02.2023

Dzień Bezpiecznego Internetu to święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Zostało ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu Safer Internet. Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), odpowiedzialne za realizację programu Safer Internet w Polsce. Co roku, w lutym, organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

W Wolsztynie z inicjatywy dyrekcji i kadry pedagogicznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących zorganizowany został panel cyberbezpieczeństwa podczas którego młodzież miała okazję do wysłuchania informacji dotyczących bezpieczeństwa w Internecie przekazanych przez zaproszonych gości.

Panel otworzyli Starosta Wolsztyński Pan Jacek Skrobisz oraz Dyrektor placówki Pani Katarzyna Lulkiewicz, którzy powitali obecnych w Auli gości, wśród których znaleźli się dr inz. Szymon Maćkowiak z Politechniki Poznańskiej, Pan Maciej Nawracała - główny specjalista ds. informatyki Starostwa Powiatowego w Wolsztynie, podkom. Mariusz Karczmar – Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego KPP w Wolsztynie oraz asp.sztab. Wojciech Adamczyk – oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wolsztynie.

Panel rozpoczęli uczniowie prezentując wyniki ankiety dotyczącej cyberbezpieczeństwa przeprowadzonej wśród uczniów 550 respondentów – uczniów wolsztyńskiego liceum. Spostrzeżenia wynikające z przeprowadzonego badania okazały się bardzo ciekawe i dały wszystkim wiele do myślenia.

Bezpieczeństwa wewnętrznych sieci internetowych funkcjonujących w instytucjach, na przykładzie Starostwa Powiatowego w Wolsztynie omówił Pan Maciej Nawracała. Prelegent przybliżył zebranym szczególnie kwestie techniczne dotyczące różnego rodzaju zabezpieczeń.

O prawnych konsekwencjach dotyczących przestępstw popełnianych za pośrednictwem Internetu opowiedzieli zaproszeni do udziału policjanci. Wskazując na zagrożenia przytoczyli dane statystyczne dotyczące tego rodzaju przestępczości na terenie powiatu i posłużyli się konkretnymi przykładami przestępstw internetowych z ostatniego okresu.

Panel zakończył swym wystąpieniem przedstawiciel Politechniki Poznańskiej dr inz. Szymon Maćkowiak, który wskazał na głównie obszary zagrożenia cyberprzestępczością oraz mechanizmy decydujące o występowaniu tego typu niebezpieczeństw.

fot. Maciej Piotrowski Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

Powrót na górę strony