Aktualności

Wolsztyn - Ujęli pijanego kierowcę

Data publikacji 02.02.2023

W różny sposób rozumieć można pożądaną społecznie, obywatelską postawę, jaką w obliczu zdarzeń, które realnie mogą zagrozić bezpieczeństwu wykazują osoby o dużym poczuciu odpowiedzialności. Taką postawą wykazali się nad ranem 1 lutego dwaj kierowcy, dzięki którym policjanci udaremnili jazdę za kierownicą nietrzeźwemu mężczyźnie.

01.02.2023 ok.godz. 04:30 dyżurny KPP w Wolsztynie otrzymał informację dotyczącą kierującego Oplem Astrą mężczyzny, którego sposób jazdy wskazywał na to, że jest pod wpływem alkoholu. Opisywana przez zgłaszającego sytuacja miała miejsce na rondzie Ofiar Katynia w Wolsztynie. Na miejsce skierowani zostali policjanci Wydziału Prewencji.

Mundurowi podczas rozmowy ustalili, że pierwszy z kierowców był świadkiem jazdy „zygzakiem” przez kierującego Oplem, co wzbudziło jego zaniepokojenie. Tuż przed wjazdem na rondo udało mu się wyprzedzić jadącego całą szerokością jezdni Opla, a następnie zablokować go swym samochodem. Chwilę później kierowca samochodu ciężarowego, który znalazł się w tym miejscu zatrzymał się w sposób uniemożliwiający ewentualne cofnięcie. Znajdujący się w Oplu mężczyzna zamknął się od wewnątrz i nie opuszczał pojazdu.

W chwili przyjazdu policjantów mężczyzna nagle otworzył samochód i próbował zbiec. Zapędy te bardzo szybko ostudzili mundurowi. Mężczyzna został doprowadzony do wolsztyńskiej jednostki policji, gdzie po wylegitymowaniu ustalono, że to 42-letni mieszkaniec Żodynia. Badanie alkotestem, jakiemu został poddany potwierdziło przypuszczenia kierowców, dzięki którym możliwa była policyjna interwencja, wskazując na stan nietrzeźwości – 1,18 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (2,47 promila).

Dodatkowo, po sprawdzeniu w policyjnej bazie danych okazało się, że mężczyzna niespełna dwa tygodnie wcześniej będąc pod wpływem alkoholu kierował samochodem, za co zostało mu zatrzymane prawo jazdy. W sprawie wszczęte zostało postępowanie, którego efektem dla nieodpowiedzialnego kierowcy może być nawet dwuletnie pozbawienie wolności.

Wyeliminowanie z ruchu kierowcy stanowiącego realne zagrożenie dla niego samego, ale również dla innych uczestników ruchu możliwe było dzięki postawie kierowców, którzy zdecydowali się na działanie.  Ich godna naśladowania postawa umożliwiła podjęcie skutecznej interwencji policjantom oraz ograniczyła ryzyko sytuacji, której skutki mogły być tragiczne.

Powrót na górę strony