Aktualności

Kopanica-Wolsztyn - Pijany kierowca zatrzymany dzięki czujności innych uczestników ruchu

Data publikacji 02.01.2023

Kolejny raz w ostatnim czasie kierowcy mający wątpliwości dotyczące stanu trzeźwości innego uczestnika ruchu kołowego umożliwili policjantom podjęcie działań, których efektem było wyeliminowanie z ruchu pijanego kierowcy. Do opisywanego zdarzenia doszło w piątkowy wieczór niedaleko Kopanicy. Zatrzymany kierowca miał w organizmie ponad dwa i pół promila alkoholu, a w aucie poza nim było troje pasażerów.

30.12.2022 r. ok.godz. 22:00 dyżurny KPP w Wolsztynie otrzymał informację przekazaną za pośrednictwem numeru alarmowego 112 dotyczącą kierowcy BMW, którego sposób jazdy wskazywał, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Na podstawie relacji zgłaszającego ustalono, że auto jedzie drogą krajową nr 32 na odcinku Kopanica – Wolsztyn, a kierujący nim ma duże problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy.

Na miejsce natychmiast skierowano policjantów z Posterunku Policji w Siedlcu oraz z Wydziału Prewencji KPP w Wolsztynie.

Zaledwie kilka minut później do policjantów dotarła wiadomość dotycząca kierującego BMW przekazana przez kolejnego zgłaszającego. Tym razem okazało się, że kierujący stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu.

Mundurowi, którzy otrzymali dokładne wskazania dotyczące pojazdu zlokalizowali go, a następnie rozpoczęli interwencję.

Jak ustalono autem podróżowały 4 osoby. Oprócz kierującego, którym okazał się 38-letni mieszkaniec Kargowej w pojeździe znajdowało się troje pasażerów. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Potwierdziły się natomiast podejrzenia zgłaszających dotyczące stanu, w jakim znajdował się kierowca. Badanie alkotestem przeprowadzone po doprowadzeniu mężczyzny do KPP w Wolsztynie wykazało u niego 1,20 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (2,52 promila). Pod wpływem alkoholu znajdowało się także dwóch pasażerów, natomiast pasażerka była trzeźwa.

Kierowcy zakazano dalszej jazdy i poinformowano o konsekwencjach zdarzenia, którego stał się główną postacią. W ramach wszczętego w tej sprawie postępowania mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz spowodowane zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Odrębnym wątkiem tej sprawy będzie ustalenie, czy mężczyzna (obcokrajowiec) posiadał w swoim kraju uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Godnym podkreślenia jest fakt zgłoszenia przez innych kierowców potencjalnie niebezpiecznej sytuacji spowodowanej przez kierowcę BMW. Zamiarem mężczyzny, jak ustalili policjanci, było dowiezienie pasażerów do Wolsztyna. Pokonanie tej trasy i co istotniejsze wjazd w zwartą zabudowę miasta wiązało się z realnym zagrożeniem spowodowania przez kierowcę poważnego wypadku. Odpowiedzialna postawa zgłaszających znacząco ograniczyła tą możliwość i pozwoliła policjantom na podjęcie działań, w wyniku których mężczyzna nie uniknie kary za swój czyn.  

Powrót na górę strony