Aktualności

Powiat - Policyjna akcja "Trzeźwy Poranek"

Data publikacji 02.01.2023

Dziś rano policjanci wolsztyńskiej drogówki przeprowadzili działania pod kryptonimem „Trzeźwy poranek” ukierunkowane na ujawniania i zatrzymywanie nietrzeźwych kierowców. Podczas działań skontrolowano 461 kierowców, z których trzech - jak wykazały badania - zdecydowało się na jazdę pod wpływem alkoholu. Każdy z nich poniesie konsekwencje swej nieodpowiedzialnej decyzji o kierowaniu pod wpływem alkoholu.

02.01.2023 r. we wczesnych godzinach porannych rozpoczęła się cykliczna akcja policjantów drogówki „Trzeźwy Poranek”. Policjantów kontrolujących trzeźwość uczestników ruchu drogowego spotkać można było w kilku miejscach na drogach przebiegających przez teren całego powiatu. Pokłosiem działań było skontrolowanie 461 kierujących pojazdami mechanicznymi, z których trzech znajdowało się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.

W kontekście miejsc ujawnienia kierujących pod wpływem alkoholu znane powiedzenie „na bocznych nie stoją” okazało się złudne.

Tuż przed godziną siódmą w Gościeszynie policjanci zatrzymali do kontroli kierującego VW Caddy 51-letniego mieszkańca Nowej Soli. W wydychanym przez niego powietrzu znajdowało się 0,13 mg/l alkoholu (0,27 promila).

Niespełna pół godziny później, w tym samym miejscu mundurowi zatrzymali do kontroli kierującego Kia 50-letniego mieszkańca Starego Widzimia. Mężczyzna, jak wykazało badanie alkotestem znajdował się w stanie nietrzeźwości. Urządzenie pomiarowe wskazało 0,36 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,75 promila).

O godzinie 08:45 na ul. Inwestycyjnej w Wolsztynie policjanci udaremnili dalszą jazdę kierowcy Hondy, którym okazał się 65-letni mieszkaniec Adamowa. W jego przypadku badane alkotestem wskazało 0,31 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,65 promila).

Kierowcy, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu poniosą konsekwencje swej nieodpowiedzialności. Z najpoważniejszymi sankcjami będą musieli liczyć się ci, których wyniki wskazały na stan nietrzeźwości, ponieważ usłyszą zarzut popełnienia przestępstwa. Karą w tym przypadku może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może wymierzyć również karę pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Zakaz kierowania orzekany jest na okres do 15 lat.

W przypadku kierowania w stanie po użyciu alkoholu sankcją może być areszt lub grzywna od 2 500 do 30 000 złotych i 15 punktów karnych! Dodatkowo orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Powrót na górę strony