Aktualności

Wolsztyn - Niecodzienni goście wśród wolsztyńskich policjantów

Data publikacji 30.12.2022

Święta, które już za nami są dla jednych czasem spędzonym na służbie, dla innych czasem rodzinnych spotkań i odwiedzin. Tegoroczne Boże Narodzenie stało się okazją do połączenia każdego z tych realiów. Stało się tak za sprawą prawnuka i praprawnuka Mieczysława Domagalskiego – policjanta służącego w Wolsztynie w 1939 roku, którzy złożyli wolsztyńskim policjantom świąteczną wizytę.

25.12.2022 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Wolsztynie pojawili się z wizytą mieszkający w Warszawie Pan Wojciech Korsak z synem Maksymilianem - prawnuk i praprawnuk Mieczysława Domagalskiego, policjanta, który pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku służył w Kościanie, Wolsztynie oraz w Kaszczorze, gdzie pełnił funkcję Komendanta.  Policjant w 1939 roku trafił do obozu w Ostaszkowie na terenie ZSRR, został zamordowany w Twerze i pogrzebany w Miednoje.

Wizyta potomków przedwojennego policjanta stała się okazją do rozmowy na temat służby pełnionej przez funkcjonariuszy policji dawniej i dziś, o środkach, jakimi dysponowali oraz rzeczywistości historycznej, w jakiej przyszło im wypełniać słowa roty ślubowania.

Siedmioletni praprawnuk Mieczysława Domagalskiego mógł osobiście przekonać się, jak wygląda codzienna służba następców jego przodka. Chłopiec z ciekawością obejrzał stanowisko kierowania zadając dyżurnym wiele ciekawych pytań, miał też okazję do zobaczenia sali konferencyjnej, radiowozu, czy powstałej w stulecie powołania Policji w 2019 roku „kapsuły czasu”, w której zamieszczona została współczesna historia Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie.

Na zakończenie chłopiec i jego tata otrzymali drobne upominki oraz okolicznościowe adresy dokumentujące tą niecodzienną wizytę.

 • 7-letni Maksymilian - praprawnuk policjanta służącego w Wolsztynie w 1939 roku ogląda wnętrze radiowozu oznakowanego.
  #1Niecodzienni goście wśród wolsztyńskich policjantów
 • 7-letni Maksymilian - praprawnuk policjanta służącego w Wolsztynie w 1939 roku pozdrawia machając ręką z radiowozu oznakowanego.
  #2Niecodzienni goście wśród wolsztyńskich policjantów
 • Policjant pokazuje siedmiolatkowi kapsułę czasu
  #3Niecodzienni goście wśród wolsztyńskich policjantów
 • Chłopiec siedząc przy stole odczytuje swoje nazwisko na okolicznościowym adresie na pamiątkę wizyty w KPP w Wolsztynie. Nad dzieckiem pochyla się policjant.
  #4Niecodzienni goście wśród wolsztyńskich policjantów
 • Goście w towarzystwie policjanta pozują do zdjęcia na tle tablicy z napisem KOMENDA POWIATOWA POLICJI W WOLSZTYNIE
  #5Niecodzienni goście wśród wolsztyńskich policjantów
 • Fragment książki, w którym zawarta została monografia Mieczysława Domagalskiego, policjanta zamordowanego przez NKWD.
  #6Niecodzienni goście wśród wolsztyńskich policjantów
Powrót na górę strony