Aktualności

Powiat - (Nie)Trzeźwy Poranek

Data publikacji 15.11.2022

Wczoraj rano policjanci wolsztyńskiej drogówki przeprowadzili działania pod kryptonimem „Trzeźwy poranek” ukierunkowane na ujawniania i zatrzymywanie nietrzeźwych kierowców. Podczas działań skontrolowano ponad 300 kierowców, z których czterech - jak wykazały badania - zdecydowało się na jazdę pod wpływem alkoholu. Każdy z nich poniesie konsekwencje swej nieodpowiedzialnej decyzji o kierowaniu pod wpływem alkoholu.

14.11.2022 r. we wczesnych godzinach porannych rozpoczęła się cykliczna akcja policjantów drogówki „Trzeźwy Poranek”. Policjantów kontrolujących trzeźwość uczestników ruchu drogowego spotkać można było w kilku miejscach na drogach przebiegających przez teren całego powiatu. Pokłosiem działań było skontrolowanie 304 kierujących pojazdami mechanicznymi, z których czterech znajdowało się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.

W trzech przypadkach kierujący znajdowali się w stanie po użyciu alkoholu. W Karpicku policjanci zatrzymali do kontroli kierującego Audi 32-letniego mieszkańca Dębska. W wydychanym przez niego powietrzu znajdowało się 0,17 mg/l alkoholu. W Wolsztynie na ul. Fabrycznej zatrzymano do kontroli i poddano badaniu alkotestem 67-letniego wolsztynianina, który kierował Oplem. W tym przypadku urządzenie wskazało 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kolejnym zatrzymanym do kontroli kierowcą był 26-letni mieszkaniec Wolsztyna poruszający się Fordem. Mundurowi zatrzymali go na ul. Inwestycyjnej w Wolsztynie. Alkotest wskazał stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie 0,18 mg/l.

Jedyna tego poranka kontrola drogowa zakończona udaremnieniem dalszej jazdy z uwagi na stan nietrzeźwości dotyczyła kierującego ciężarowym DAF-em 49-letniego mieszkańca Tłok. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli na ul. Inwestycyjnej w Wolsztynie, a badane alkotestem wskazało 0,35 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kierowcy, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu poniosą konsekwencje swej nieodpowiedzialności. Z najpoważniejszymi sankcjami będzie musiał liczyć się kierowca samochodu ciężarowego. Mężczyzna nie tylko usiadł za kierownicą wielotonowego pojazdu w stanie nietrzeźwości, ale również miał zamiar wyjechać nim w dalszą trasę.

W przypadku kierowania w stanie po użyciu alkoholu sankcją może być areszt lub grzywna od 2 500 do 30 000 złotych i 15 punktów karnych! Dodatkowo orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości sankcjonowany jest surowiej. Mieszkaniec Tłok musi liczyć się z grzywną, ograniczeniem wolności lub karą więzienia do 2 lat. Sąd może wymierzyć również karę pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Zakaz kierowania orzekany jest na okres do 15 lat.

  • Akcja policjantów Wydziału Ruchu Drogowego TRZEŹWY PORANEK. Policjant kontroluje trzeźwość kierowcy samochodu ciężarowego stojąc przy kabinie pojazdu. Kierowca wychyla głowę przez otwarte okno kabiny. Jego twarz jest zamazana w celu anonimizacji mężczyzny.
    Trzeźwy Poranek
Powrót na górę strony