Aktualności

Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

Data publikacji 28.10.2022

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, coraz częściej będziemy odwiedzać groby bliskich i wyjeżdżać na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Jest to okres, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców.

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada we wtorek, co niewątpliwie pozwoli to na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni, w tym na dwa weekendy. Nieco mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien jednak uśpić naszej czujności, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań.

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach oraz nekropoliach pojawią się dodatkowe umundurowane i nieumundurowane policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

(Biuro Prewencji KGP / mw)

  • Rejon cmentarza. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego idą chodnikiem w kierunku bramy głównej nekropolii. Na pierwszym planie fragment radiowozu oznakowanego.
    #1
  • Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podczas obserwacji ruchu pieszych przed wejściem głównym na cmentarz. Na przejściu widoczna starsza kobieta przechodząca na drugą stronę ulicy.
    #2
  • Policjant-dzielnicowy rozmawia ze spotkaną przy cmentarzu kobietą. Z uwagi na to, że kobieta jest z dzieckiem zarówno ona, jak i policjant rozmawiają w pozycji kucznej, by wzrok znajdował się na wysokości trzylatki. Dziewczynka jest uśmiechnięta, pokazuje na palcach ile ma lat. Na drugim planie stoją policjanci Wydziału Ruchu Drogowego.
    #3
  • Cmentarz. Dzielnicowy rozmawia z kobietą z wózkiem. Przekazuje jej ulotkę w której zawarte są zasady bezpieczeństwa podczas odwiedzania cmentarzy.
    #4
  • Cmentarz. Dzielnicowy rozmawia z kobietą i mężczyzną porządkującymi grób. Przekazuje im ulotkę w której zawarte są zasady bezpieczeństwa podczas odwiedzania cmentarzy.
    #5
  • Cmentarz. Dzielnicowy rozmawia z małżeństwem, które sprząta grób.  Przekazuje ulotkę w której zawarte są zasady bezpieczeństwa podczas odwiedzania cmentarzy.
    #6
  • Cmentarz. Dzielnicowy rozmawia grupą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Karpicku i ich opiekunkami. Przekazuje ulotkę w której zawarte są zasady bezpieczeństwa podczas odwiedzania cmentarzy.
    #7
  • Cmentarz. Dzielnicowy rozmawia z małżeństwem, które sprząta grób.  Przekazuje ulotkę w której zawarte są zasady bezpieczeństwa podczas odwiedzania cmentarzy.
    #8
  • Cmentarz. Dzielnicowy rozmawia z dwiema kobietami, które sprzątają grób.  Przekazuje im ulotkę w której zawarte są zasady bezpieczeństwa podczas odwiedzania cmentarzy.
    #9
Powrót na górę strony