Aktualności

Wolsztyn/Wielkopolska - „Pomachaj kierowcy”

Data publikacji 09.09.2022

Wrześniowa akcja wielkopolskich policjantów ruchu drogowego. W każdy poniedziałek o jednakowej godzinie policjanci na terenie wielkopolski będą przeprowadzali akcję „Pomachaj kierowcy”. Zwracanie na siebie uwagi w relacji pieszy – kierowca ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, zwłaszcza najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Pośpiech, roztargnienie, brak wyobraźni oraz wzajemnego zrozumienia doprowadza do wielu nieszczęść i tragedii na drogach, również w rejonie przejść dla pieszych. Zdarza się, że kierowca, szczególnie pojazdu ciężarowego może nie dostrzec pieszego, który znajduje się w tak zwanym „martwym polu”. Dochodzi też do sytuacji, w której pieszy w sposób nieprawidłowy oceni sytuację na drodze i wtargnie pod nadjeżdżający pojazd.

Istotnym jest, by zarówno kierowca pojazdu oraz pieszy w rejonie przejść dla pieszych nawiązali ze sobą kontakt wzrokowy. Gest w postaci pomachania ręką do kierowcy, a także nawiązanie z nim kontaktu wzrokowego, może wpłynąć na bezpieczne przejście przez jezdnię.

Działania profilaktyczne będą polegały na obecności policjantów w rejonie najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych, zwłaszcza w rejonie szkół. Funkcjonariusze będą zachęcać pieszych, przede wszystkim dzieci do pomachania kierowcy, nawiązania z nim kontaktu wzrokowego. Następnie wspólnie będą przechodzić przez jezdnię.

Apelujemy do kierowców o przyłączenie się do akcji. Nawiązanie kontaktu wzrokowego i pomachanie do pieszego, który znajduje się w rejonie przejścia dla pieszych. Gest ten może spowodować, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego upewni się wówczas, że jest widoczny dla kierowcy i w bezpieczny sposób przekroczy jezdnię.

Współpraca, wzajemna tolerancja i przyjaźń pomiędzy kierowcą a pieszym może naprawdę zadziałać.

Liczymy na Was i Waszą współpracę. Będziemy z Wami!

Izabela Czerwińska/MŚ

  • Akcja "Pomachaj kierowcy". Policjantka podczas zajęć praktycznych z dziećmi przechodzi przez oznakowane przejście dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 5 w Wolsztynie. Dzieci machają do kierowcy samochodu osobowego, który zatrzymał się przed pasami.
    Wolsztyn/Wielkopolska - „Pomachaj kierowcy”
  • Akcja "Pomachaj kierowcy". Policjantka podczas zajęć praktycznych z dziećmi przechodzi przez oznakowane przejście dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 5 w Wolsztynie.
    Wolsztyn/Wielkopolska - „Pomachaj kierowcy”
  • Akcja "Pomachaj kierowcy". Policjantka podczas zajęć praktycznych z dziećmi na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wolsztynie. Dzieci znajdujące się na placu przed wejściem głównym do budynku siedzą po turecku tworząc półkole. Policjantka demonstruje właściwe zachowanie na przejściu dla pieszych.
    Wolsztyn/Wielkopolska - „Pomachaj kierowcy”
Powrót na górę strony