Aktualności

Wieleń - Działania prewencyjne „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Data publikacji 31.07.2022

W ubiegłą sobotę – 30 lipca – nad jeziorem Wieleńskim policjanci KPP w Wolsztynie wspólnie ze strażakami z Wolsztyna, inspektorami PSS-E w Wolsztyna oraz kadrą Ośrodka Wypoczynkowego KROKUS z Wielenia przeprowadzili akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W działaniach wzięło udział około 160 kolonistów i ich opiekunów. Prewencyjna akcja w programie, której znalazł się również pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz rozmowy na tematy dotyczące zdrowia spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy wzięli w niej aktywny udział.

30.07.2022 r. nad jeziorem w Wieleniu przeprowadzono wspólne działania służb ratunkowych pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Akcję przeprowadzono z myślą o dzieciach i młodzieży  spędzających wakacje nad różnego rodzaju akwenami. Z zaproszenia do udziału w inicjatywie skorzystało około 160 dzieci i ich opiekunów wypoczywających na terenie OW Krokus w Wieleniu.

Spotkanie miało odmienną niż w latach ubiegłych formułę ze względu na padający tego dnia deszcz. Organizatorzy z konieczności zrezygnowali z zaplanowanych działań ratowniczych na wodzie. Nie przeszkodziło to jednak w przeprowadzeniu zajęć, w których pokazy na wodzie zastąpiono elementami opartymi na teorii. Policjanci omówili przypadki utonięć na różnego rodzaju akwenach, wskazując jednocześnie na towarzyszące im okoliczności. Uczestnicy spotkania mogli poznać między innymi tegoroczne statystyki (200 utonięć od kwietnia br.) oraz dowiedzieć się, jak istotną rolę odgrywa mylne przekonanie o własnych umiejętnościach pływackich i brak odpowiedzialności podczas zabaw nad wodą.

Strażacy uczestniczący w działaniach przeprowadzili wykład dotyczący zasad ratowania ludzkiego życia. Wiadomości teoretyczne wzbogacone zostały o pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzieci biorące udział w pokazie mogły pod okiem specjalistów samodzielnie wykonać masaż serca uciskając klatkę piersiową fantoma.

W trakcie całej akcji obecne na miejscu były przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Wolsztyna, które przeprowadziły zajęcia  z zakresu edukacji i profilaktyki zdrowia opisując i demonstrując między innymi, jak prawidłowo powinno się myć zęby, oraz jak postępować w przypadku ugryzienia przez kleszcza. Chętnych do udziału rozmowie ze specjalistkami nie brakowało i nie zaskakiwały ich nawet pytania o to, czy kleszcze mają oczy! Uczestnicy spotkania obdarowani zostali drobnymi upominkami, otrzymali też materiały  edukacyjne, które z pewnością będą przypominać o akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Spotkanie edukacyjne, którego głównym celem było promowanie wśród dzieci bezpiecznych zachowań nad wodą było jednocześnie dla nich świetną zabawą. Organizatorzy nie wykluczyli przeprowadzenia kolejnej wspólnej akcji przy bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych.

 • Policjant i dwie przedstawicielki Sanepid-u podczas przygotowań do zajęć z dziećmi pompują balony i rozkładają materiały edukacyjne na stole.
  #1
 • Policjant i policjantka na chwilę przed rozpoczęciem zajęć z uczestnikami akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Funkcjonariusze pozują do zdjęcia. Policjant trzyma w rękach niebieski balon.
  #2
 • Wnętrze dużego, białego namiotu. Policjanci stoją naprzeciw młodzieży siedzącej na kocach. Jeden z policjantów prowadzi wykład na temat bezpieczeństwa nad wodą.
  #3
 • Zbliżenie na fotografowaną od góry ulotkę promującą bezpieczeństwo nad wodą. Na drugim planie rozmyte postacie uczestników spotkania.
  #4
 • Wiata na terenie ośrodka Krokus. Pod zadaszeniem swoje działania prowadzą strażacy. Na podłożu leży fantom, dzięki któremu prowadzony będzie pokaz resuscytacji.
  #5
 • Wiata na terenie ośrodka Krokus. Pod zadaszeniem swoje działania prowadzą strażacy. Zbliżenie na fantoma do prowadzenia resuscytacji, w tle uczestniczące w zajęciach dzieci.
  #7
 • Wnętrze dużego, białego namiotu. Przedstawicielka Sanepid-u demonstruje wykonany z tworzywa sztucznego model ludzkiej szczęki. Asystuje jej chłopiec - uczestnik spotkania. Chłopiec pokazuje, jak prawidłowo myć zęby.
  #8
 • Wnętrze dużego, białego namiotu. Przedstawicielka Sanepid-u demonstruje działanie narkogogli. Asystuje jej chłopiec - uczestnik spotkania. Chłopiec zakłada narkogogle na głowę
  #9
 • Wnętrze dużego, białego namiotu. Przedstawicielka Sanepid-u demonstruje działanie narkogogli. Asystuje jej chłopiec - uczestnik spotkania. Chłopiec zakłada narkogogle na głowę. Za kobietą, przy stole stoi jej współpracowniczka i policjant. Oboje przyglądają się pokazowi.
  #10
 • Wnętrze dużego, białego namiotu. Przedstawicielki Sanepid-u oraz policjantka i policjant stoją przy stole, na którym wyłożone są materiały edukacyjne o gadżety. Naprzeciw nich kilkoro uczestników spotkania.
  #11
 • Policjant rozdaje dzieciom drobne upominki. Funkcjonariusz stoi za stołem, na którym są one wyeksponowane. Chłopiec patrząc na policjanta odbiera od niego ołówek.
  #12
Powrót na górę strony