Aktualności

Powiat - Policyjna akcja "PRĘDKOŚĆ"

Data publikacji 31.03.2022

W minioną środę - 30 marca - wolsztyńscy policjanci zajmujący się bezpieczeństwem w ruchu drogowym przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Nadrzędnym celem działań było zmniejszenie ryzyka powstawania wypadków poprzez egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Niemniej jednak policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

30.03.2022 r.  na terenie powiatu wolsztyńskiego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili działania "Prędkość". Ich głównym celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości, a tym samym ograniczenie czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków.

Podczas środowej akcji mundurowi zatrzymali do kontroli 40 kierujących pojazdami mechanicznymi. Pośród nich 38 popełniło wykroczenia drogowe, a aż 36 poruszało się z nadmierną prędkością. Skutkiem podejmowanych interwencji były nakładane na piratów drogowych mandaty i zapisywane na ich kontach punkty karne.

Liczba ujawnionych wykroczeń wskazuje na to, że część kierowców nadal nie respektuje przepisów dotyczących ograniczeń prędkości, a tym samym powoduje zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Pomimo mało optymistycznych wniosków wynikających z przeprowadzonych działań, faktem mogącym wskazywać na zmiany w postrzeganiu przez kierowców zagrożeń wynikających z brawury, jest to, że wśród zatrzymanych do kontroli nie było osób, które przekroczyły prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Policjanci apelują do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość, to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

  • Zbliżenie na policjanta Wydziału Ruchu Drogowego podczas pomiaru prędkości miernikiem laserowym. Zdjęcie przedstawia fragment sylwetki policjanta oraz urządzenie którym się posługuje.
    Powiat - Policyjna akcja "PREDKOŚĆ"
Powrót na górę strony