Aktualności

Starkowo - Zderzenie szynobusu z autem osobowym

Data publikacji 29.03.2022

W poniedziałkowe popołudnie na przejeździe kolejowym w Starkowie doszło do zdarzenia z udziałem kierujących Seatem Leonem i szynobusem. Pomimo groźnej sytuacji kierowca samochodu osobowego, podobnie jak pasażerowie i obsługa pojazdu szynowego wyszli z opresji bez szwanku. Policjanci KPP w Wolsztynie pod nadzorem wolsztyńskiej prokuratury wszczęli postępowanie, w ramach którego będą wyjaśniać przyczynę i okoliczności zdarzenia.

28.03.2022 r. ok.godz. 16:00 dyżurny wolsztyńskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie dotyczące zderzenia szynobusu relacji Leszno - Zbąszynek z Seatem Leonem, do którego doszło na przejeździe kolejowym w Starkowie. Na miejsce skierowano policjantów Wydziału Ruchu Drogowego, których chwilę później wsparli funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego. Informacja o zdarzeniu, z uwagi na jego okoliczności trafiła także do Prokuratury Rejonowej w Wolsztynie oraz Sekcji Nadzoru Kolei Wielkopolskich w Poznaniu i Sekcji Eksploatacji w Zbąszynku.

Na podstawie podjętych czynności policjanci ustalili, że kierujący Seatem 29-letni mieszkaniec Boszkowa wjechał na przejazd kolejowy w chwili, gdy znajdował się na nim dojeżdżający do pobliskiego przystanku szynobus. W efekcie doszło do zderzenia pojazdów. Auto siłą odrzutu przemieściło się na drugą stronę jezdni i uderzyło w zlokalizowany przy przejeździe sygnalizator świetlny. Szczęśliwie poważnie uszkodzony został wyłącznie tył samochodu. Dzięki temu kierowca, który jechał sam nie odniósł obrażeń. Podobnie sytuacja przedstawiała się w odniesieniu do kilkudziesięcioosobowej grupy pasażerów i obsługi szynobusu, z których nikt nie został ranny.

Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez policjantów i poddane oględzinom. Kierującego samochodem oraz maszynistę i kierownika pociągu poddano badaniu alkotestem, które wykazało, że mężczyźni byli trzeźwi. Dodatkowo od kierujących pojazdami pobrano krew do badań. Policjanci zatrzymali też kierującemu autem prawo jazdy.

Na miejsce zdarzenia podstawiona została komunikacja zastępcza, którą pasażerowie mogli kontynuować podróż.  .

W sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze. W jego ramach policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniać będą przyczynę i okoliczności zdarzenia.

 • Miejsce zderzenia szynobusu z samochodem osobowym. Fotografia wykonana z oddali. Widoczne tory kolejowe, stojący szynobus, przy którym znajdują się trzej mężczyźni w pomarańczowych kamizelkach. Po prawej stronie od torowiska, na jezdni stoi laweta, na której znajduje się uszkodzony samochód
  Starkowo - Zderzenie szynobusu z autem osobowym
 • Zbliżenie na uszkodzony samochód Seat Leon kombi koloru czerwonego. Zniszczony w następstwie zderzenia tył samochodu.
  Starkowo - Zderzenie szynobusu z autem osobowym
 • Zbliżenie na przód szynobusu. Widoczne otarcia na prawym buforze. Na drugim planie wzdłuż torowiska widoczni strażacy obsługujący zdarzenie.
  Starkowo - Zderzenie szynobusu z autem osobowym
 • Na pierwszym planie powalony sygnalizator świetlny. Za nim unieruchomiony szynobus.
  Starkowo - Zderzenie szynobusu z autem osobowym
Powrót na górę strony