Aktualności

Powodowo/Wolsztyn - Kierowali pod wpływem alkoholu

Data publikacji 25.01.2022

W ubiegłą niedzielę i poniedziałek wolsztyńscy policjanci podczas prowadzonych kontroli drogowych zatrzymali dwóch kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu. Obu mężczyznom zakazano dalszej jazdy i poinformowano o czekających ich konsekwencjach. Karą w obu przypadkach może być nawet dwuletnie pozbawienie wolności.

23.01.2022 r. ok.godz.12:00 w Powodowie policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Renaultem Clio 36-letniego mieszkańca Żodynia. Podczas rozmowy zachowanie mężczyzny wyraźnie wskazywało na to, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Policjanci zbadali kierowcę alkotestem. Badanie wykazało 1,14 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (2,39 promila). Karą za tego typu przestępstwo jest nawet dwuletnie pozbawienie wolności.

Następnego dnia w godzinach popołudniowych na Alei Niepodległości w Wolsztynie do kontroli zatrzymany został 18-letni wolsztynianin. Policyjną interwencję zapoczątkowało zgłoszenie o niebezpiecznym zachowaniu na drodze kierowcy Opla Corsa. Stan nastolatka już od pierwszych chwil kontroli wzbudził podejrzenia mundurowych, którzy zbadali jego trzeźwość. Jak się okazało mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Urządzenie wykazało u niego 0,52 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli 1,09 promila. Wprowadzenie jego danych do systemu informatycznego dały powód do dalszej interwencji. Policjanci ustalili, bowiem, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. W tej sytuacji domorosły kierowca naraził się na odpowiedzialność zarówno za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, jak i bez wymaganych uprawnień. Przestępstwo, którego się dopuścił sankcjonowane jest pozbawieniem wolności do 2 lat. W odniesieniu do wykroczenia, karą może być grzywna sięgająca 30 000 złotych. Sąd może wydać również zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o odpowiedzialność i powstrzymanie się od jazdy za kierownicą w przypadku wcześniejszego spożywania alkoholu.

Powrót na górę strony