Aktualności

Chobienice/Barłożnia - Sankcje za przekroczenie dozwolonej prędkości

Data publikacji 21.01.2022

Nowy taryfikator mandatów, który zaczął obowiązywać od pierwszego stycznia tego roku w wielu przypadkach studzi zapędy kierowców do szybkiej jazdy. Policjanci odnotowują jednak sytuacje, w których dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego w tym zakresie. Na przestrzeni ostatnich kilku dni dwóch kierowców ukaranych zostało wysokimi mandatami za jazdę z nadmierną prędkością.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w trakcie codziennych służb podejmują działania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom uczestnikom ruchu drogowego. Wśród tych działań prowadzone są kontrole prędkości, z jaką poruszają się kierowcy. Dzieje się tak z uwagi na to, że szybka jazda zwiększa ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku, a w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia decyduje m.in. o rozmiarach obrażeń ciała jego uczestników.  

W ostatnim czasie policjanci odnotowali dwie sytuacje, w których kontrola zakończyła się wysokim mandatem.

Do pierwszej z nich doszło kilka dni temu w Chobienicach. Kierujący Audi 26-letni mężczyzna poruszał się w terenie zabudowanym z dozwoloną prędkością do momentu … minięcia oznakowanego radiowozu, przy którym policjanci mierzyli prędkość wjeżdżających do miejscowości kierowców. Bezpośrednio po tym gwałtownie przyspieszył sądząc najprawdopodobniej, że policjanci skupieni na innych kierowcach nie skontrolują jego prędkości. Stało się inaczej. Policjanci zmierzyli prędkość oddalającego się pojazdu, a miernik wskazał 86 km/h. Kierowca został zatrzymany do kontroli, której efektem był mandat w 800 złotych i 6 punktów karnych.

Jeszcze większą nieodpowiedzialnością wykazał się kierujący Mercedesem 51-letni mieszkaniec Suchego Lasu zatrzymany do kontroli w Barłożni. Mężczyzna jechał w terenie zabudowanym z prędkością 110 km/h. W tym przypadku grzywna wyniosła 1500 złotych. Dodatkowo kierowca na 3 miesiące utracił prawo jazdy.

Policjanci apelują do kierujących o to, by zawsze dostosowywali prędkość do wskazań wynikających ze znaków drogowych.  Istotne są również warunki drogowe oraz utrudnienia wynikające z zimowej aury. Pozwoli to nie tylko na bezpieczniejszą jazdę, ale również na ustrzeżenie się od wysokich grzywien.

 

  • Widok ekranu urządzenia pomiarowego, za pomocą którego zarejestrowana została prędkość kierowcy. Sylwetka samochodu  koloru czarnego, poniżej wskazanie - 86 km/h.
    Sankcje za przekroczenie dozwolonej prędkości
  • Widok ekranu urządzenia pomiarowego, za pomocą którego zarejestrowana została prędkość kierowcy. Sylwetka samochodu marki Mercedes koloru czarnego, poniżej wskazanie 110 km/h.
    Sankcje za przekroczenie dozwolonej prędkości
Powrót na górę strony