Aktualności

Świętno - Groził samospaleniem i eksplozją

Data publikacji 20.01.2022

Wczoraj w godzinach popołudniowych dyżurny wolsztyńskiej jednostki policji otrzymał informację o próbie samobójczej mieszkańca Świętna. Mężczyzna zagroził, że obleje się benzyną i podpali, a dodatkowo spowoduje wybuch butli gazowej, która znajdowała się w budynku. Policjanci przy udziale strażaka obezwładnili mężczyznę i przekazali go Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

19.01.2022 r. ok.godz. 15:00 dyżurny KPP w Wolsztynie odebrał informację o próbie samobójczej, jaką zadeklarował mieszkaniec Świętna. Skierowani na miejsce policjanci Wydziału Prewencji ustalili, że desperatem jest 50-letni mężczyzna, który zamknął się od wewnątrz w budynku jednorodzinnym. Chwilę później nawiązali z nim  kontakt słowny, przekonując go do wyjścia na zewnątrz. W odpowiedzi mężczyzna przekazał, że obleje się benzyną i podpali. Dodatkowo zagroził, że spowoduje eksplozję używając do tego butli z gazem.

Policjanci przeszli na tył budynku, gdzie zlokalizowane były okno i drzwi tarasowe. Dzięki temu mieli możliwość nawiązania kontaktu wzrokowego z desperatem. Mężczyzna w jednej ręce trzymał kanister z benzyną, w drugiej zapalniczkę. Policjanci przez cały czas prowadzili z nim rozmowę. Zdołali też zdemontować prowizoryczne zabezpieczenie okna, w którym wybitą szybę zastąpiono panelami podłogowymi.

W pewnym momencie mężczyzna oblał się benzyną i odkręcił zawór butli gazowej, grożąc podpaleniem i eksplozją budynku. Po chwili, pod wpływem perswazji policjantów zakręcił zawór butli, nie zgodził się jednak na opuszczenie budynku.  Przez cały czas powtarzał groźby podpalenia się, a w trakcie rozmowy z policjantami kilkukrotnie wylewał na siebie benzynę. Zachowanie mężczyzny wskazywało na to, że może spełnić swoje groźby.

Pomimo braku reakcji ze strony desperata policjanci nieprzerwanie nakłaniali go do wyjścia z budynku. W pewnym momencie przyniosło to oczekiwany rezultat. Mężczyzna wyszedł na zewnątrz, nie dopuszczał jednak do siebie nikogo. Po raz kolejny wylał na siebie benzynę, a trzymając w dłoni zapalniczkę groził podpaleniem.

Fakt opuszczenia domu spowodował, że znacząco zmalało zagrożenie wybuchem gazu, ponieważ butla została w budynku, przez co mężczyzna nie miał do niej bezpośredniego dostępu. Trwająca kilkadziesiąt minut interwencja spowodowała, że mężczyzna na moment stracił czujność. Była to chwila, którą wykorzystali policjanci i będący z nimi strażak. Strażak użył wobec mężczyzny gaśnicy neutralizując benzynę, którą był oblany, a dzięki zaskoczeniu i chwilowej dezorientacji policjanci powalili go na ziemię i obezwładnili.

Miejsce zdarzenia przekazane zostało grupie dochodzeniowo-śledczej, a strażacy sprawdzili budynek pod kątem zagrożeń wynikających z gazu, którego zapach był wyraźnie wyczuwalny w całym domu.

Mężczyzna został przekazany wezwanej na miejsce załodze Zespołu Ratownictwa Medycznego, a następnie przetransportowany do wolsztyńskiego szpitala. Jak ustalono był nietrzeźwy, a przeprowadzone pod tym kątem badanie wykazało niemal 4 promile alkoholu w organizmie. Dzięki skutecznemu działaniu funkcjonariuszy, którzy przeprowadzili interwencję zdołano zapobiec tragedii, której skutki ze względu na towarzyszące jej okoliczności mogły być bardzo poważne.

fot. www.wolsztyn112.Info

  • Policjanci Wydziału Prewencji podczas interwencji podjętej wobec mężczyzny grożącego samospaleniem i eksplozją budynku
    Świętno - Groził samospaleniem i eksplozją
Powrót na górę strony