Aktualności

Nowy taryfikator mandatów - wyższe kary za wykroczenia

Data publikacji 12.01.2022

Od pierwszego stycznia bieżącego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Kierowcy poruszający się po drogach powiatu wolsztyńskiego nie ustrzegli się wykroczeń sankcjonowanych dużo surowiej niż jeszcze kilka dni temu. Sześciu z nich, którzy poruszali się z nadmierną prędkością ukaranych zostało mandatami w wysokości 800 złotych. Najsurowszą karę, bo aż 2.500 złotych zastosowano wobec pijanego rowerzysty.

Obowiązujące od kilku dni rozporządzenie dotyczące wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych sprawiło, że wielu kierowców zweryfikowało swoją postawę za kierownicą i zaczęło bardziej respektować przepisy ruchu drogowego. Stało się tak głównie za sprawą podniesienia wysokości grzywien za popełnienie wybranych wykroczeń drogowych.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo na drogach zatrzymali w tym okresie 6 kierowców, którzy jechali z prędkością przekraczającą prędkość dozwoloną w przedziale 31-40 km/h. Skutkiem kontroli były mandaty w wysokości 800 złotych. Większym brakiem odpowiedzialności wykazał się 42-letni rowerzysta zatrzymany do kontroli 3 stycznia w godzinach porannych. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, a przeprowadzone pod tym kątem badanie wykazało 0,57 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (1,19 promila). Policjanci ukarali go mandatem w wysokości 2.500 złotych.

Najbliższy czas pokaże, w jakim stopniu wzrost wysokości mandatów wpłynie na zachowanie kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci niezmiennie apelują do kierujących pojazdami oraz pieszych o zgodne z przepisami i odpowiedzialne uczestnictwo w ruchu drogowym.

Powrót na górę strony