Kębłowo - Mandat za spalanie śmieci w ognisku - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Kębłowo - Mandat za spalanie śmieci w ognisku

Data publikacji 05.11.2021

Ze szkodliwości wprowadzania do atmosfery efektów spalania różnego rodzaju śmieci zdajemy sobie sprawę chyba wszyscy. Zdarzają się jednak przypadki wskazujące na to, że niektórym osobom zdarza się „zapominać” o tym fakcie. Sytuacja o takim właśnie charakterze miała miejsce przed kilkoma dniami w Kębłowie.

02.11.2021 r. ok.godz. 17:00 dyżurny wolsztyńskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie dotyczące mieszkańca Kębłowa palącego ognisko na jednej z tamtejszych posesji. Z przekazanej informacji wynikało, że palą się śmieci, a w wyniku spalania tworzy się gęsty, żrący dym.

Na miejsce skierowani zostali pełniący tego dnia służbę patrolową policjanci Wydziału Prewencji. Mundurowi ustalili, że ognisko rozpalił 42-letni mieszkaniec Kębłowa. Mężczyzna spalał w nim różnego rodzaju śmieci, w tym opakowania foliowe. W palenisku widoczne były także pokryte nadrukami aluminiowe puszki. Mieszkaniec Kębłowa został ukarany mandatem w wysokości 300 złotych i zobowiązany do natychmiastowego zgaszenia ogniska.

Policjanci przypominają, że termiczne przekształcanie odpadów poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

Równocześnie powinniśmy pamiętać o tym, że tego typu działanie powoduje emisję do atmosfery szkodliwych substancji, które mają bezpośredni, negatywny wpływ zarówno na środowisko, jak i na zdrowie ludzi. Dym zawiera m.in. dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami.  Spalając odpady w ogniskach trujemy siebie, sąsiadów, powietrze, wodę i glebę.

  • Wycinek ulotki z informacjami na temat następstw spalania śmieci. W górnej części ulotki, na czerwonym tle, czarne grafiki dotyczące ochrony środowiska, między innymi płomień, drzewo i dwie krople wody.
    Mandat za spalanie śmieci w ognisku