Sławocin-Świętno - Niewybuch znaleziony podczas grzybobrania - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Sławocin-Świętno - Niewybuch znaleziony podczas grzybobrania

Data publikacji 08.10.2021

Mieszkaniec Jaworzyny Śląskiej podczas grzybobrania znalazł pocisk moździerzowy z okresu drugiej wojny światowej. Na niecodzienne znalezisko natknął się w lesie pomiędzy Sławocinem i Świętnem. Na miejsce skierowano policjantów Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego. Dziś zabezpieczony przez policjantów niewybuch przekazany został saperom z Głogowa.

07.10.2021 r. ok.godz. 15:00 dyżurny KPP w Wolsztynie odebrał zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu w lesie pomiędzy Sławocinem i Świętnem. Na niewybuch natknął się będący na grzybobraniu mieszkaniec Jaworzyny Śląskiej. Mężczyzna nie tylko poinformował o tym policjantów, ale także oznakował to miejsce i pozostał tam do czasu przyjazdu policjantów.

Na miejsce natychmiast skierowano funkcjonariuszy Wydziału Prewencji, w tym również funkcjonariusza Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego. Mundurowi odizolowali teren, aby do minimum ograniczyć niebezpieczeństwo związane z obecnością tam osób postronnych. Wstępnie określono, że odnaleziony niewybuch, to pocisk moździerzowy o długości około 30 centymetrów pochodzący z okresu drugiej wojny światowej.

Policjanci pozostali na miejscu przez kolejnych kilkanaście godzin, do czasu przybycia saperów z Patrolu Minerskiego JW w Głogowie. Dziś ok.godz. 10:00 saperzy umieścili pocisk w specjalistycznej skrzyni i przewieźli go na poligon w celu zdetonowania.

W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

  • Pocisk moździerzowy znaleziony przez grzybiarza. Pokryty rdzą pocisk leży na ściółce leśnej, obok niego przymiar stosowany do wymiarowania.
    Niewybuch znaleziony podczas grzybobrania