Wieleń - „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Wieleń - „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Data publikacji 02.08.2021

W ubiegłą sobotę – 31 lipca – nad jeziorem Wieleńskim policjanci KPP w Wolsztynie wspólnie ze strażakami z Wolsztyna i Solca, inspektorami PSS-E w Wolsztyna oraz kadrą Ośrodka Wypoczynkowego KROKUS z Wielenia przeprowadzili akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W działaniach wzięło udział około 180 kolonistów i ich opiekunów. Prewencyjna akcja nad wodą w programie, której znalazł się również pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz konkurs wiedzy dotyczącej zdrowia spotkał się ze sporym zainteresowaniem wśród jej uczestników. Policjanci zadbali również, by każdy chętny mógł zobaczyć sprzęt, jakim dysponują.

31.07.2021 r. nad jeziorem w Wieleniu przeprowadzono wspólne działania służb ratunkowych pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Akcję przeprowadzono z myślą o dzieciach i młodzieży  spędzających wakacje nad różnego rodzaju akwenami. Z zaproszenia do udziału w inicjatywie skorzystało około 180 dzieci i ich opiekunów wypoczywających na terenie OW Krokus w Wieleniu.

Spotkanie rozpoczęło się brawurowym pokazem umiejętności ratowników OW Krokus, którzy przeprowadzili symulacje ratowania osoby tonącej, a także akcji ratunkowej osób, które wypadły z kajaka i łodzi żaglowej. Zakończone sukcesem akcje ratunkowe nagrodzone zostały przez wszystkich gromkimi brawami.  

Kolejnym punktem działań profilaktycznych było omówienie zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Policjanci przypomnieli też o zasadach dotyczących rowerzystów i pieszych, jako niechronionych uczestnikach ruchu drogowego. Zachęcając wszystkich do promowania bezpiecznych postaw przekazali dzieciom różnorakie w formie elementy odblaskowe. W tej części spotkania mundurowi zaprezentowali założenia wielkopolskiego programu znakowania rowerów WIBEROO oraz sprzęt do znakowania, jakim dysponują

Kolejnym punktem działań było przypomnienie zasad ratowania ludzkiego życia. Pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej przeprowadzili strażacy z Wolsztyna. Dzieci biorące udział w pokazie mogły pod okiem specjalistów samodzielnie wykonać masaż serca uciskając klatkę piersiową fantoma.

W trakcie całej akcji obecne na miejscu były przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Wolsztyna, które w przerwie pomiędzy pokazami zorganizowały konkurs dotyczący bezpieczeństwa dzieci w sezonie letnim. Uczestniczący w nim dzieci i młodzież odpowiadali na pytania z zakresu edukacji i profilaktyki zdrowia opisując i demonstrując między innymi, jak powinno się myć ręce. Chętnych do udziału w zmaganiach nie brakowało i nie zaskakiwały ich nawet pytania o to, czy kleszcze mają oczy!

Spotkanie edukacyjne, którego głównym celem było promowanie wśród dzieci bezpiecznych zachowań nad wodą było jednocześnie dla nich świetną zabawą. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę jest skuteczna, tak więc pozyskana przez najmłodszych wiedza z pewnością ma szansę na właściwe jej wykorzystanie w przyszłości.