Wolsztyn - Seniorka oszukana przez przestępców - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Wolsztyn - Seniorka oszukana przez przestępców

Data publikacji 08.07.2021

Wolsztyńscy policjanci poszukują oszustów, którzy w minioną środę wyłudzili od 83-letniej wolsztynianki około 21 000 złotych, które miały uchronić „wnuczkę” przed konsekwencjami spowodowania wypadku drogowego. Policjanci apelują do wszystkich osób, które znajdą się w podobnej sytuacji o daleko idącą ostrożność i każdorazową weryfikację prośby rzekomej wnuczki lub wnuczka poprzez zwrotny kontakt telefoniczny do krewnego, który zgłosił się po pomoc finansową.

07.07.2021 r. w godzinach popołudniowych do 83-letniej mieszkanki Wolsztyna zadzwoniła młoda kobieta. Rozmówczyni płacząc przedstawiła się, jako jej wnuczka. Poinformowała też, że spowodowała wypadek drogowy, czego konsekwencją jest konieczność wpłaty 38 000 zł. na rzecz kobiety, która ucierpiała w zdarzeniu. W przeciwnym wypadku czeka ją kara więzienia. Seniorka chcąc się upewnić czy rozmawia z właściwą osobą wymieniła imię swej prawdziwej wnuczki. Oszustka potwierdziła, że to właśnie ona, a chwilę później przekazała telefon wspólnikowi, który przedstawił się, jako funkcjonariusz policji. Mężczyzna potwierdził, że doszło do wypadku i przekazanie żądanej kwoty jest konieczne.

Kobieta uwierzyła w tą mistyfikację. Uprzedziła jednak „policjanta”, że nie dysponuje aż tak dużą sumą pieniędzy. Finalnie okazało się, że wolsztynianka ma w domu gotówkę w kilku walutach o równowartości około 21 000 złotych. Rozmówca zgodził się na tą kwotę i poinstruował kobietę, w jaki sposób, gdzie i komu ma przekazać pieniądze.

Seniorka zgodnie z instrukcją przekazała gotówkę mężczyźnie, który powołał się na „policjanta”, z którym wcześniej rozmawiała.

Fakt działania przestępców odkryła córka kobiety, która zwróciła uwagę na wyciągnięty z gniazdka przewód telefoniczny. Pytając o powód wyłączenia telefonu usłyszała od matki, że polecił jej to mężczyzna, z którym rozmawiała po to, by uniknąć podsłuchu. Seniorka zrelacjonowała córce całą rozmowę, przyznała też, że przekazała nieznajomemu zgromadzoną w domu gotówkę.

W sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze. Policjanci poszukują przestępców, którym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują do osób starszych, które najczęściej padają ofiarami przestępców, by w podobnych sytuacjach zachowały szczególną ostrożność. Oszuści działający metodą „na wnuczka” kontaktują się telefonicznie  i podając się za członków rodziny (najczęściej za wnuczków)  nakłaniają do przekazania pieniędzy  na różne, przeważnie bardzo pilne wydatki. Przestępcy wymuszają też na swych ofiarach, by przez cały czas nie rozłączały się, a po zakończonej rozmowie nie wykonywały innych połączeń, co ma na celu uniemożliwienie kontaktu z innymi członkami rodziny i ewentualną weryfikację informacji, np. dotyczących wypadku. Pamiętać należy również, że policjanci nigdy nie wskazują na konieczność przekazania pieniędzy w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń ofiary wypadku.

  • Plakat akcji NIE DAJ SIĘ NABRAĆ. Grafika - rysunek przedstawiający starszą kobietę uczesaną w kok oraz mężczyznę - przestępcę w charakterystycznej masce zasłaniającej część twarzy. Obok grafiki w kilku miejscach plakatu rady dotyczące tego, jak nie paść ofiarą przestępców.
    Wolsztyn - Seniorka oszukana przez przestępców