Mochy/Świętno - Padły ofiarami internetowych oszustów !
Zbliżający się sezon urlopowy niestety nie ma wpływu na zmniejszenie intensywności działań oszustów działających w Internecie. W minionym tygodniu wolsztyńscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustw na szkodę mieszkańców naszego powiatu. Pomimo tego, że metody sprawców polegające na nakłanianiu swych ofiar do klikania w podejrzane linki oraz instalowania na komputerze i w telefonie zdalnych pulpitów nie zmieniają się, kolejne osoby naraziły się na utratę swoich pieniędzy na rzecz przestępców.
W miniony piątek (4 czerwca) do wolsztyńskich policjantów dotarła informacja o oszustwie na szkodę mieszkanki Moch. Jak ustalili policjanci kobieta otrzymała e-mail z poradnikiem, który wskazywał jak handlować kryptowalutami. Ponieważ kobieta zainteresowała się taką możliwością zarobkowania odpowiedziała na mail, czego konsekwencją był późniejszy kontakt telefoniczny z przedstawicielką platformy internetowej i propozycja współpracy. Podczas tej i kolejnych rozmów kobieta zgodziła się na założenie specjalnego konta, pobranie aplikacji do płatności mobilnych, przelanie ze swojego konta bankowego równowartości 250 dolarów i ostatecznie zainstalowania na swoim komputerze i telefonie programu do zdalnego sterowania pulpitem.
O podobnym incydencie pisaliśmy TUTAJ
Wszystko to spowodowało, że mieszkanka Moch udostępniła przestępcom dane do swojej bankowości elektronicznej, co z kolei przełożyło się na kilka – szczęśliwie nieudanych – prób zaciągnięcia pożyczek gotówkowych.
Wczoraj (7 czerwca) policjanci Wydziału Kryminalnego przyjęli zawiadomienie o oszustwie podczas transakcji sprzedaży na internetowym serwisie ogłoszeniowym. Pokrzywdzona, którą okazała się mieszkanka Świętna wystawiła na sprzedaż kilka nieużywanych przez siebie przedmiotów. Na ofertę, za pośrednictwem komunikatora internetowego odpowiedziała osoba przedstawiająca się, jako mieszkanka małopolski. Kobieta była zainteresowana zakupem lampki nocnej. Ze względu na znaczną odległość zaproponowała też pokrycie kosztów przesyłki. Podczas rozmowy nakłoniła sprzedającą do kliknięcia w przesłany przez siebie link, a następnie przejście procedury logowania, które wymuszało podanie danych bankowych. Konsekwencją tego były cztery transakcje, z których jedna zakończyła się niepowodzeniem i kradzież około 900 złotych.
O podobnych incydentach pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ
W obu sprawach wszczęte zostały postepowania przygotowawcze. W przypadku ustalenia sprawców mogą oni trafić do więzienia nawet na 8 lat.
Policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich o daleko idącą ostrożność w podobnych przypadkach. Nigdy nie pozwalajmy nieznanym osobom na zdalny dostęp do swoich komputerów, nigdy też nie udostępniajmy im swoich kont bankowych. W takich przypadkach ostrożność, nawet, jeśli okaże się przesadna może być zachowaniem, które uchroni nas przed staniem się ofiarą oszusta.