Bucz - Kierował "fikcyjnym" Citroenem - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Bucz - Kierował "fikcyjnym" Citroenem

Data publikacji 26.04.2021

Wychwycona przez policjantów drogówki niezgodność w roku produkcji i we wskazaniu licznika pojazdu doprowadziła ich do zaskakujących wniosków. Policjanci weryfikując jego indywidualne cechy ustalili, że jest on wyposażony w tablice rejestracyjne innego pojazdu. Jak się finalnie okazało auto zgodnie z numerem rejestracyjnym powinno być znacznie „młodsze”, obowiązkowo ubezpieczone i dopuszczone do ruchu po przeprowadzonym badaniu technicznym. Wszystko to okazało się jednak fikcją.

23.04.2021 r. ok.godz. 12:05 na ul. Kasztanowej w Buczu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Wolsztynie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Citroenem Berlingo 50-letniego mieszkańca powiatu średzkiego. Powodem policyjnej interwencji była jazda z nadmierną prędkością. Mężczyzna poruszał się  w terenie zabudowanym z prędkością 69 km/h. Początek kontroli poza oczywistością popełnionego wykroczenia w żaden sposób nie wskazywał na kłopoty, w jakich później znalazł się kierowca.

Wprowadzony przez policjantów do systemu numer rejestracyjny samochodu potwierdził jego markę i model. Wątpliwości wzbudził natomiast rok produkcji, który wskazywał, że auto jest znacznie „młodsze”. Zastrzeżenia budził też stan licznika, który wskazywał, że autem od ostatniego przeglądu przeprowadzonego kilka miesięcy wcześniej przejechano ponad 100.000 kilometrów. Wszystko to sprawiło, że mundurowi gruntownie przyjrzeli się kontrolowanemu autu i jego kierowcy.

Jak się okazało mężczyzna był właścicielem dwóch samochodów tej samej marki i modelu. Starszy wyprodukowany został w 2003 roku, młodszy o 12 lat później. Ponieważ starsze auto nie posiadało przeglądu technicznego oraz nie było ubezpieczone właściciel przełożył tablice rejestracyjne od sprawnego i dopuszczonego do ruchu samochodu i tak wyruszył w trasę.

Mężczyzna nie potrafił odpowiedzieć, dlaczego nie skorzystał ze sprawnego auta i zdecydował się na przełożenie tablic rejestracyjnych.

Konsekwencją tej decyzji, w następstwie przeprowadzonej przez policjantów kontroli, było ukaranie go za popełnione wykroczenia grzywną o łącznej wysokości 250 złotych. Policjanci zakazali też mężczyźnie dalszej jazdy.

Dodatkowo informacja o nieubezpieczonym pojeździe trafiła do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W takiej sytuacji na posiadacza pojazdu nakładana jest opłata karna za brak spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Wysokość kar uzależniona jest od rodzaju pojazdu i czasu tzw. „pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej”. W przypadku samochodu osobowego może to być nawet 5.600 złotych.

  • Policjant WRD podczas sprawdzania numeru VIN Citroena Berlingo. Pojazd stoi z podniesioną maską. Policjant pochyla się odczytując numer, obok niego stoi kierujący nim mężczyzna.
    Kierował "fikcyjnym" Citroenem