Wolsztyn - Niecodzienna lekcja dotycząca zjawiska handlu ludźmi - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Wolsztyn - Niecodzienna lekcja dotycząca zjawiska handlu ludźmi

Data publikacji 26.11.2019

Wydaje się, że czasy niewolnictwa i transport niewolników do pracy przymusowej to zjawisko z przeszłości i nie dotyczy współczesnej cywilizacji. Rzeczywistość jest jednak inna. Proceder nadal istnieje, zmienił jedynie swoje oblicze. Handel ludźmi stał się w ubiegły poniedziałek tematem niecodziennej lekcji, jaką z młodzieżą OHP w Wolsztynie przeprowadził asp. Maciej Borowski z KPP w Wolsztynie

25.11.2019 r. w Wolsztyńskim Domu Kultury odbyła się niecodzienna lekcja, w której uczestniczyła młodzież OHP z Wolsztyna. Jej tematem było współczesne zjawisko handlu ludźmi. Podczas prowadzonego przez asp. Macieja Borowskiego wykładu młodzież miała okazję do poznania mechanizmów funkcjonowania współczesnego niewolnictwa, jego form i potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Policjant zwrócił uwagę na to, że współczesne niewolnictwo przybiera różne formy: pracy przymusowej w nieludzkich warunkach, wykorzystanie w przemyśle erotycznym, zmuszanie do prostytucji, żebractwa, popełniania przestępstw, przymusowych małżeństw przy użyciu różnorodnych metod i środków w celu wykorzystania nawet za zgodą ofiary.

Sposobem na zapobieganie przestępstwu handlu ludźmi jest w tej sytuacji niewątpliwie edukacja i realizowane na wielu płaszczyznach działania prewencyjne. Równie ważne jest uświadomienie potencjalnym ofiarom, gdzie mogą szukać pomocy i wsparcia, objęcia ich ochroną, przekazanie wiadomości o dostępie do informacji związanych ze składaniem zeznań (prawa, obowiązki, procedury) i pomocy przy ubieganiu się o zadośćuczynienie.