Aktualności

Wieleń - "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą" VIDEO

Data publikacji 31.07.2019

Wczoraj – 30 lipca – nad jeziorem Wieleńskim policjanci KPP w Wolsztynie wspólnie ze strażakami KP PSP z Wolsztyna, ratownikami WOPR, inspektorami PSS-E w Wolsztyna oraz kadrą Ośrodka Wypoczynkowego KROKUS z Wielenia przeprowadzili pokaz ratownictwa wodnego. Pokaz obejrzało 150 kolonistów. Prewencyjna akcja nad wodą w programie, której znalazł się również pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz konkurs wiedzy dotyczącej zdrowia spotkał się ze sporym zainteresowaniem wśród jej uczestników. Policjanci zadbali również, by każdy chętny mógł zobaczyć sprzęt jakim dysponują.

30.07.2019 r. nad jeziorem w Wieleniu przeprowadzono wspólne działania służb ratunkowych pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą”. Akcję przeprowadzono z myślą o dzieciach i młodzieży  spędzających wakacje nad różnego rodzaju akwenami. Z zaproszenia do udziału w inicjatywie skorzystało około 150 dzieci wypoczywających na terenie OW Krokus w Wieleniu.

Spotkanie rozpoczęło się przypomnieniem zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą przez oficera prasowego KPP w Wolsztynie.

Po krótkim wprowadzeniu wszyscy obecni wzięli udział z specjalnie przygotowanym pokazie ratownictwa wodnego, które przeprowadzili organizatorzy tego niecodziennego przedsięwzięcia. Prym w tej części pokazu wiedli przedstawiciele kadry OW Krokus, którzy bardzo obrazowo zademonstrowali, jak niewiele potrzeba, by wywrócić kajak, czy żaglówkę. Całość działań realizowanych na wodzie omawiana była na bieżąco z lądu, dzięki czemu obserwujący pokaz mogli w pełni zrozumieć czynności podejmowane przez ratowników. Pokaz zabezpieczali policjanci i strażacy. Sprawnie przeprowadzona akcja oraz pokaz możliwości sprzętu, jakim dysponowali funkcjonariusze nagrodzone zostały przez zebranych gromkimi brawami.

Kolejnym punktem działań było przypomnienie podstawowych zasad ratowania ludzkiego życia. Pokaz tego ratownictwa z użyciem specjalnych fantomów przeprowadzili strażacy z Wolsztyna.

W trakcie całej akcji obecne na miejscu były przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Wolsztyna, które w przerwie pomiędzy pokazami zorganizowały konkurs dotyczący bezpieczeństwa dzieci w sezonie letnim. Uczestniczący w nim dzieci i młodzież odpowiadali na pytania z zakresu edukacji i profilaktyki zdrowia. Chętnych do udziału w zmaganiach nie brakowało, a pytania o objawy boreliozy, czy zagrożenia wynikające z zażywania dopalaczy, jakl się okazało nie sprawiły im większych trudności. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek przekazany na ten cel przez Urząd Gminy w Przemęcie.

Spotkanie edukacyjne, którego celem jest promowanie wśród dzieci bezpiecznych zachowań nad wodą zostało przeprowadzone w ramach działań "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą".

fot. waszdzienpodniu.pl / KPP w Wolsztynie

 • Plaża OW KROKUS. Na drugim planie radiowóz oznakowany Fiat Ducato.
  Wieleń - "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą"
 • Plaża OW KROKUS. Dzieci oczekujące na rozpoczęcie pokazu siedzą na piasku. W sumie jest około 150 osób.
  Wieleń - "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą"
 • Policjant prowadzący działania rozpoczyna krótki wykład na temat bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. W tle jezioro i pływające po nim jednostki.
  Wieleń - "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą"
 • Pokaz w toku. Na jeziorze trwa akcja ratowania osoby, która wypadła z kajaka.
  Wieleń - "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą"
 • Ciąg dalszy pokazu. Doszło do wywrócenia się jachtu. Z pomocą pospieszyli policjanci i strażacy dysponujący łodziami motorowymi.
  Wieleń - "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą"
 • Przedstawicielki Powiatowej Stacji sanitarno-Epidemiologicznej z Wolsztyna podczas konkursu wiedzy o zagrożeniach dopalaczami oraz problematyki dotyczącej zdrowia. Dzieci zgłaszają się do odpowiedzi podnosząc ręce. Panie zostały otoczone uczestnikami pokazu.
  Wieleń - "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą"
 • Jeden z policjantów w rozmowie na temat bezpieczeństwa z 6-letnią kolonistką.
  Wieleń - "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą"
 • Pokaz prawidłowego przeprowadzenia akcji ratowania osoby wyciągniętej z wody - resuscytacja wykonywana przez strażaków oraz dzieci chętnych do ćwiczeń praktycznych na fantomach.
  Wieleń - "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą"
 • Pokaz prawidłowego przeprowadzenia akcji ratowania osoby wyciągniętej z wody - resuscytacja wykonywana przez strażaków oraz dzieci chętnych do ćwiczeń praktycznych na fantomach - ciąg dalszy.
  Wieleń - "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą"
 • Współorganizatorzy akcji - przedstawicielki PSS-E w Wolsztynie oraz funkcjonariusze KPP w Wolsztynie.
  Wieleń - "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą"
Powrót na górę strony