Wolsztyn - Kosztowne konsekwencje zagubienia karty
O tym, jak brzemienne w skutkach może być opisanie karty bankomatowej numerem PIN przekonał się mieszkaniec Obry. Z zagubionej przez niego karty kilkukrotnie skorzystał nieznany sprawca, który podjął z konta znaczną sumę pieniędzy. Sprawca, w przypadku jego ustalenia musi liczyć się z karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.
03.04.2018r. do wolsztyńskiej jednostki policji zgłosił się mieszkaniec Obry informując o zagubieniu karty bankomatowej. Jak ustalono mężczyzna ostatni raz korzystał z karty 30 marca, tuż przed świętami. Później przez następnych kilka dni nie wykonywał za jej pośrednictwem żadnych operacji. W efekcie mężczyzna zauważył brak karty dopiero 2 kwietnia.
Karta została przez niego natychmiast zastrzeżona, jednak jak się okazało, w ciągu kilku wcześniejszych dni za jej pośrednictwem wypłacono z kilku bankomatów 11.700 złotych.
Złodziej nie musiał być jednak specjalistą w dziedzinie bankowości elektronicznej. Właściciel korzystający na co dzień z kilku kart, aby nie pomylić kodu przypisanego do każdej z nich zapisał numer PIN bezpośrednio na karcie. Mężczyzna był przekonany, że naniesiony ołówkiem napis będzie niezauważalny dla niepowołanych osób. Stało się jednak inaczej, czego efektem była kradzież kilkunastu tysięcy złotych.
Policjanci zajmujący się tą sprawą wszczęli postępowanie przygotowawcze. Sprawca w przypadku jego ustalenia może trafić do więzienia nawet na 8 lat.
Policjanci apelują do wszystkich użytkowników kart, aby w żadnej formie nie łączyć ich z numerami PIN. Kod zapisany bezpośrednio na karcie, lub noszony w portfelu razem z kartą, w przypadku zagubienia może sprawić, że złodziej bez przeszkód będzie mógł wypłacić środki znajdujące się na koncie bankowym.