Dzielnicowi - Nowa koncepcja pracy
"Dzielnicowy bliżej nas" to program MSWiA, którego celem jest między innymi wzrost liczby dzielnicowych, nadanie należnego prestiżu ich służbie oraz postawienie na jeszcze ściślejszy kontakt z mieszkańcami poszczególnych rejonów służbowych.
W Polsce około 8 tysięcy policjantów jest dzielnicowymi. Od lipca bieżącegoroku, w ramach tzw. „nowej koncepcji pracy dzielnicowego” określone zostałynowe metody i formywykonywania zadań przez dzielnicowego …
Nowa koncepcja służby dzielnicowego w swych założeniach ma na celuzwiększenie kompetencji dzielnicowego w kształtowaniu codziennej służby,poprzez samodzielne planowanie czynności do realizacji na bazie oczekiwań społecznych, wpływającej korespondencji orazzaistniałych zdarzeń. Istotnymelementem koncepcji jest wspieranie zasady, żedzielnicowy pełni służbę samodzielnie w swoim rejonie służbowym (maksymalizacjabezpośredniego kontaktu dzielnicowego ze społeczeństwem), a w celu właściwejdiagnozy lokalnych potrzeb i zagrożeń dzielnicowy wykorzystuje narzędziajakim jest m. in. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W tym kontekście, dzielnicowy to policjant nie tylko obserwującyswój rejon zza biurka ale przede wszystkim spędzający jak najwięcej ogólnegoczasu służby w obchodzie swojego rejonu służbowego i realnie zainteresowanybezpieczeństwem mieszkańców,. Jednym z głównych jego zadań jest bieżące rozpoznanie, diagnoza oraz pomocprzy rozwiązywaniu problemów mieszkańców, na poziomie swoich kompetencji.
Programprzewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych. Kładzie nacisk takżena kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami -komunikatywność, nawiązywanie relacji i odporność na stres.
Warunkiemsine qua non służby dzielnicowego jest jego rozpoznawalność wśród mieszkańcówrejonu służbowego oraz łatwość kontaktu. Pomóc w tym może dostępna od kilkutygodni aplikacja „MOJA KOMENDA”.