Aktualności

Zachowaj bezpieczeństwo w grze Pokemon Go

pokemon goOd pewnego czasu na ulicach wielu miast możemy spotkać  osoby w różnym wieku, które wpatrując się w swoje smartfony, chodzą w poszukiwaniu animowanych stworów. Pozornie niegroźna zabawa niesie jednak za sobą realne niebezpieczeństwo w postaci prowokowania zdarzeń drogowych, czy narażania się na cyberprzestępczość.  Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie apelują do wszystkich graczy o rozwagę!
 
pokemon go

Dostępna od kilku tygodni aplikacja "Pokemon Go" to zabawa polegająca na szukaniu pokemonów (nazwa pochodzi od zbitki słów "pocket" i "monster" i można ją tłumaczyć jako "kieszonkowy potwór") - stworków z popularnej w latach 90-tych animacji z Japonii.

Od czasów premiery gra ta bije wszelkie rekordy popularności. Na ulicach można spotkać wielu ludzi wpatrzonych w ekrany swoich smartfonów. Każdego dnia przybywa użytkowników zainteresowanych złapaniem animowanego potworka, który widziany jest tylko okiem kamery telefonu. Myśliwych nie brakuje również na ulicach powiatu wolsztyńskiego. Policjanci ostrzegają  jednak, że ta gra może być niebezpieczna.

Głównym zagrożeniem  są przede wszystkim wydarzenia w ruchu drogowym. Część użytkowników gry wsiada bowiem za kierownicę swojego samochodu, w którym może pokonać o wiele większy dystans niż pieszo. To z kolei pozwala na odnalezienie większej liczby „Pokemonów”, którymi następnie można pochwalić się innym graczom.

Zdarzenia drogowe nie są jednak  jedynym problemem. Równie istotne zagrożenie wynika z możliwości wabienia innych graczy za pomocą funkcji „lure” poprzez umieszczenie stworka w odpowiednim miejscu. Fakt ten mogą wykorzystywać osoby, których celem jest popełnienie przestępstwa na szkodę graczy, np. rozbojów.

Gra Pokemon Go miała swą premierę 6 lipca 2016 roku w USA, Australii i Nowej Zelandii stając się już na starcie najchętniej pobieraną aplikacją. Paradoksalnie ta popularność wstrzymała wejście na kolejne rynki w obawie o przeciążenia serwerów. Ludzie mają jednak swoje sposoby na uzyskanie dostępu do gry, ale nie wszyscy te sposoby znają. Niecierpliwość i brak informacji tworzą idealny grunt dla cyberprzestępców. Pojawiły się już złośliwe wersje Pokemon Go zawierające DroidJack-a, dającego cyberprzestępcą pełną kontrolę nad telefonem użytkownika.

Policjanci zwracają się z apelem do mieszkańców  powiatu wolsztyńskiego używających aplikacji Pokemon Go.  Pamiętajmy, że nasze zdrowie i życie jest cenniejsze od najbardziej spektakularnych sukcesów w łapaniu wirtualnych postaci. Chwila nieuwagi i pozorna zabawa może się dla nas skończyć tragicznie.

Oto kilka porad, które mogą uchronić nas od niepożądanych wydarzeń:            

  • Nie korzystaj z aplikacji, gdy kierujesz pojazdem mechanicznym
  • Nie wkraczaj na teren prywatny próbując „złapać” Pokemona
  • Miej oczy i uszy szeroko otwarte. Nie wpatruj się w telefon nie wiedząc co jest wokół ciebie. Niebezpieczeństwem mogą być drogi, krawężniki, studzienki, itd.
  • Bądź ostrożny podając swoją lokalizację. Nieznajomi mogą wykorzystać te informacje.
  • Podróżuj w grupach i w dobrze oświetlonych miejscach.
Powrót na górę strony