Wolsztyn - Nowe przejście dla pieszych z wyspą azylu
Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego jest jednym z priorytetów dla policjantów kontrolujących na co dzień ruch na drogach. Szczególnie ważną w tym kontekście kwestią jest bezpieczeństwo pieszych przechodzących przez jezdnię. Jednym z rozwiązań, które podnoszą poziom bezpieczeństwa w takich sytuacjach jest przejście dla pieszych z tzw. wyspą azylu. Pierwsze tego typu przejście funkcjonuje od pewnego czasu na ul. Poniatowskiego w Wolsztynie …
Piesi, jako jedni z niechronionych uczestników ruchu drogowego narażeni są w sposób szczególny na konsekwencje wynikające z uczestnictwa w wypadku lub kolizji. Do części tego typu zdarzeń dochodzi podczas przechodzenia przez jezdnię, w tym również po oznakowanych przejściach dla pieszych. Policjanci aby minimalizować zjawisko podejmują szereg działań – są to akcje prewencyjne, kontrole miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych ale również opiniowanie nowych rozwiązań dotyczących infrastruktury drogowej i występowanie do zarządców dróg z wnioskami o realizację konkretnych projektów.
W ostatnim czasie z inicjatywy Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego wolsztyńskiej jednostki na ul. Poniatowskiego w Wolsztynie w rejonie Szkoły Podstawowej nr 1 powstało nowe przejście dla pieszych z tzw. wyspą azylu, które zastąpiło przejście zlokalizowane przy skrzyżowaniu z ulicą Mickiewicza. Wyspa rozdziela pasu ruchu tworząc wspomniany azyl, czyli miejsce w którym pieszy po przejściu połowy szerokości ulicy w przypadku, gdy jest to możliwe może kontynuować przechodzenie na druga stronę.
WAŻNE!
Wyspa azylu powoduje, że mamy do czynienia z dwoma autonomicznymi przejściami. Oznacza to, że pieszy po dojściu do azylu niejako od początku rozpoczyna przechodzenie przez jezdnię, co wymaga od niego upewnienia się, czy może to bezpiecznie wykonać. W tej sytuacji nie dotyczy go pierwszeństwo przed kierującymi pojazdami, jakie występowałoby na przejściu standardowym.
W najbliższej
przyszłości planowana jest budowa kolejnych przejść z wyspą azylu. Praktyka
pokazuje, że takie rozwiązania najlepiej sprawdzają się na drogach o kilku
pasach ruchu oraz w rejonach szkół.
{galeria}WYSPAAZYLU{/galeria}