Człowiek to nie przedmiot
W dniu 18 października 2015 roku odbędzie się Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Komenda Główna Policji utworzyła skrzynkę e-mailową i infolinię, dzięki którym każdy, kto ma informacje o przypadkach handlu ludźmi, będzie mógł się skontaktować z policjantami. Pisząc na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom. Nie bądźmy obojętni!
Na skutek nowelizacji Kodeksu karnego, która weszła w życie w dniu 8 września 2010 roku, do Kodeksu karnego została wprowadzona definicja legalna handlu ludźmi. Za handel ludźmi mogą być uznane:
- werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),
- transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),
- dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),
- przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),
- przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)
- lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).
Wymienione wyżej czynności są przestępstwem jeżeli zostały zrealizowane z zastosowaniem:
- przemocy lub groźby bezprawnej,
- uprowadzenia,
- podstępu,
- wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
- nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
- udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.
Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa (czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).
Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Służby Kryminalnej KGP stworzył dwa nowe kanały komunikacji. Dzięki skrzynce e-mailowej handelludzmibsk@policja.gov.pl będzie można przesłać policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Dodatkowo utworzono specjalną infolinię: 664 974 934. Dzwoniąc pod ten numer, będzie można przekazać informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jak i pedofilii czy pornografii dziecięcej. Infolinia ta będzie również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi w zakresie niesienia pomocy ofiarom tych przestępstw.
Policjanci obsługują
infolinię od 6.00 do 22.00. W godzinach nocnych zgłoszenia i wszelkie
informacje można nagrać na sekretarkę, a funkcjonariusze kontaktować się będą z
osobami zainteresowanymi przekazaniem informacji.
Przypominamy również, że infolinia ta nie jest numerem alarmowym. W sytuacjach zagrożenia życia bądź zdrowia należy dzwonić pod numer alarmowy 112 lub 997.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej:
www.handelludzmi.eu – strona Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zawiera m.in. praktyczne informacje na temat pomocy dla osób pokrzywdzonych. Na stronie są bezpośrednie linki umożliwiające kontakt z Policją oraz numer infolinii dla ofiar, a także informacje na temat Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla polskich i cudzoziemskich Ofiar Handlu Ludźmi, prowadzonego na zlecenie MSW m.in. przez Fundację "La Strada". Jego pracownicy udzielają porad i prowadzą konsultacje, a także organizują pomoc dla pokrzywdzonych.