Brawura na dwóch kołach
Rozpoczyna się sezon motocyklowy – niestety oznacza to większą liczbę wypadków z udziałem motocyklistów. W tym roku w Polsce doszło już do 42 wypadków, w których zginęło 10 motocyklistów, a 33 zostało rannych. Policjanci nieustannie apelują o rozsądek i rozwagę, przypominają także, że cena, jaką motocykliści mogą zapłacić za brawurę, to ich życie …
Większość wypadków, w tym wszystkie śmiertelne, miały miejsce w marcu. Do żadnego z nich nie doszło co prawda na terenie naszego powiatu, jednakże działając na wyobraźnię fanów dwóch kółek, ku przestrodze warto o nich wspomnieć.W jednym z nich, do którego doszło 12 marca w powiecie Poddębice zginął 25-letni motocyklista, który na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków drogowych, stracił panowanie nad motocyklem i przewrócił się. Mężczyzna złamał rękę, kość biodrową i zachodziło podejrzenie urazu kręgosłupa. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w, gdzie po trzech godzinach zmarł.
W kolejnym wypadku, 20 marca, zginęła jeszcze młodsza – 19-letnia motocyklistka. Na terenie powiatu Łęczna, jadąc z nadmierną prędkością swoją hondą, straciła panowanie nad motocyklem i uderzyła w przydrożne drzewo. Poniosła śmierć na miejscu.
Inne zdarzenie miało miejsce w woj. pomorskim, gdzie 26 marca 31-letni motocyklista na skrzyżowaniu zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka samochodem osobowym. Po zderzeniu oba pojazdy zaczęły płonąć. Motocyklista poniósł śmierć na miejscu, kierowca i dwaj pasażerowie samochodu zostali przewiezieni do szpitala.
To tylko najtragiczniejsze wypadki, w których motocykliści ponieśli śmierć. Pokazują one, że motocykliści podczas wypadków mają małe szanse na przeżycie, że z reguły giną młodzi ludzie, a wśród ofiar bywają także inni uczestnicy ruchu drogowego. Pamiętajmy, że w przypadku jazdy motocyklem wystarczy jedna sekunda nieuwagi, a konsekwencje mogą być tragiczne.
Przypominamy, że w 2009 roku doszło do 2576 wypadków z udziałem motocyklistów , w których zginęły 194 osoby, a 1228 osób doznało obrażeń ciała. (KGP Warszawa)
Wolsztyńscy policjanci, a szczególnie funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego dla minimalizowania skali zjawiska w trakcie służb podejmować będą różnego rodzaju działania adresowane do motocyklistów. Zintensyfikowane kontrole ukierunkowane będą na ujawnianie i bezwzględne reagowanie na przestępstwa i wykroczenia popełniane przez tę grupę uczestników ruchu. Na cenzurowanym jak zawsze znajdzie się brawurowa jazda, ale także nieprawidłowości w stanie technicznym, zwłaszcza brak lub wygięcie tablicy rejestracyjnej uniemożliwiające odczytanie numerów rejestracyjnych motocykla oraz uzasadnione podejrzenie przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu. W takich sytuacjach może okazać się, że zatrzymany zostanie dowód rejestracyjny, a kontynuowanie jazdy będzie niemożliwe.