Aktualności

Czwartek pod znakiem kolizji i alkoholu

tir2Czwartek, 15 października zapisał się w policyjnych statystykach jako dzień pod znakiem większej niż zwykle liczby zdarzeń drogowych. Tego dnia policjanci kierowani byli czterokrotnie na miejsca kolizji, a sześciokrotnie interweniowali wobec kierowców jadących pod wpływem alkoholu. W jednym z przypadków nietrzeźwego uczestnika ruchu obowiązywał sądowy zakaz kierowania pojazdami ...
 
Około godz. 10:00 w Chobienicach kierująca fiatem punto mieszkanka Stefanowa nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego zjechała na pobocze, a następnie do przydrożnego rowu. Kierująca nie odniosła obrażeń, badanie stanu trzeźwości wykazało, że była trzeźwa. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu kołowym ukarana została mandatem karnym.

Około godz. 10:30 Starym Widzimiu policjanci Referatu Ruchu Drogowego zatrzymali do rutynowej kontroli kierującego oplem kadettem mieszkańca tej miejscowości. W trakcie podjętych czynności przeprowadzone zostało badanie alkotestem, które wykazało, że mężczyzna znajduje się w stanie po użyciu alkoholu – 0,20 mg/l


Około godz. 11:30 ul. Poznańskiej w Wolsztynie odnotowano kolejną tego dnia kolizję. W tym przypadku sprawcą okazał się mieszkaniec Tłok, który kierując motorowerem simson nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go peugeota 307 doprowadzając do jego najechania. Uczestnicy zdarzenia nie odnieśli obrażeń, obaj także byli trzeźwi. Motorowerzysta ukarany został mandatem karnym.


Około godz. 12:00 na drodze W 315 pomiędzy Świętnem i Sławocinem doszło do najpoważniejszego w tym dniu zdarzenia. Kierujący samochodem ciężarowym man z przyczepą mieszkaniec Goworowa (woj. mazowieckie) nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, zjechał na pobocze i doprowadził do wywrócenia pojazdu. Kierowca wyszedł z kolizji niemal bez szwanku, jednakże 20-tonowy zestaw, którym kierował na wiele godzin skutecznie  zablokował ruch na tym odcinku. Miejsce zdarzenia zabezpieczone zostało przez wolsztyńskich policjantów, którzy zorganizowali także objazdy dla jadących od strony Wolsztyna. W tym samym czasie wszystkich poruszających się pojazdami z kierunku Sławocina o utrudnieniach w ruchu ostrzegali funkcjonariusze z Nowej Soli kierując również na drogi alternatywne. Kierowca mana był trzeźwy. Za spowodowanie kolizji ukarany został mandatem karnym.
tir1

tir2


Około godz. 14:00 w Wieleniu na ul. Wschowskiej zatrzymano mieszkańca Głogowa poruszającego się rowerem. Mężczyzna, co potwierdziło przeprowadzone badanie, znajdował się w stanie po użyciu alkoholu 0,14 mg/l.

Około godz. 14:00 na ul. Braci Peugeot w Karpicku doszło do kolizji z udziałem fiata cinquecento i vw sharana. Jak ustalono kierujący fiatem mieszkaniec Stodolska nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowanemu przez mieszkańca Karpicka volkswagenowi, co stało się przyczyną zderzenia pojazdów. Oba auta zostały uszkodzone, natomiast kierujący nimi mężczyźni nie odnieśli obrażeń. Nie było również wątpliwości co do stanu trzeźwości uczestników zdarzenia. Sprawcę  kolizji ukarano mandatem karnym.

Około godz. 16:30 na ul. Powstańców Wielkopolskich w Świętnie zatrzymany został kierujący fiatem ducato mieszkaniec tej miejscowości, który zdecydował się na jazdę pomimo wcześniejszego spożywania alkoholu. Jazdę udaremniono mu po przeprowadzonym badaniu alkotestem, które wykazało stan nietrzeźwości – 0,65 mg/l  (1,36 promila).

Około godz. 17:00 w Buczu na ul. Kasztanowej policjanci Referatu Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli kierującego rowerem mieszkańca tej miejscowości. Mężczyzna siadając na swój jednoślad podwójnie złamał prawo. Pierwsze z zastrzeżeń policjantów dotyczyło kierowania w pod wpływem alkoholu – 0,48 mg/l ( 1,01 promila), drugie kierowania wbrew zakazowi Sądu Rejonowego w Wolsztynie. W tym wypadku nie było możliwości kontynuowania jazdy.

Około godz. 18:00, tym razem w Jaromierzu zatrzymano kolejnego rowerzystę kierującego w stanie nietrzeźwości. Okazał się nim 29-letni mieszkaniec tej miejscowości, u którego badanie wykazało 0,72 mg/l (1,51 promila).

Około godz. 22:30 na ul. Drzymały w Wolsztynie kontrola drogowa podjęta wobec 25-letniej mieszkanki województwa dolnośląskiego kierującej bmw pozwoliła na ustalenie, że z pewnością nie powinna zajmować tego dnia miejsca za kierownicą. Decydując się na kierowanie pojazdem - poza innymi możliwymi następstwami - naraziła się na odpowiedzialność karną, ponieważ znajdowała się w stanie nietrzeźwości. Badanie wykonane pod tym kątem wykazało 0,74 mg/l (1,55 promila).

W każdym z powyższych przypadków sprawcy wykroczeń bądź przestępstw muszą liczyć się z konsekwencjami popełnionych przez siebie czynów, którymi w najsurowszych okolicznościach jest pozbawienie wolności do 3 lat.  Muszą mieć także świadomość, że kierując pod wpływem alkoholu stanowią niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie ale również innych uczestników ruchu drogowego, zaś nie stosując się do zakazu kierowana pojazdami popełniają przestępstwo zagrożone karą wyższą, niż w przypadku  kierowania w stanie nietrzeźwości. Istotne jest jednak, aby nie tylko wysokość kary determinowała osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu do powstrzymania się od kierowania  pojazdami. Równie ważna jest wspomniana odpowiedzialność za innych uczestników ruchu drogowego i świadomość tego, że można stać się przyczyną ludzkiej tragedii.

Powrót na górę strony