Aktualności

Uwaga - oszustwa internetowe !

W pierwszych dniach grudnia wolsztyńska jednostka została powiadomiona o dwóch oszustwach internetowych popełnionych na szkodę mieszkańców powiatu wolsztyńskiego. Równocześnie na terenie południowej Polski dali znać o sobie przestępcy tworzący "wirtualne pensjonaty".
KPP w Wolsztynie apeluje do rodzimych internautów o ostrożność i  rozwagę, aby nie stać się ofiarą oszustwa ...

01.12.2008r. KPP w Wolsztynie została powiadomiona o oszustwie internetowym dokonanym przy zakupie telefonu komórkowego  marki Samsung na jednym z portali aukcyjnych. 38-letnia wolsztynianka po dokonanym  zakupie wpłaciła żądana kwotę na podane przez sprzedającego konto, jednakże do dnia zgłoszenia nie otrzymała telefonu ani zwrotu pieniędzy.

 

02.12.2008r. powiadomiono o kolejnym oszustwie. Tym razem ofiarą oszusta padł mieszkaniec gminy Przemęt, który w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone na jednym z portali motoryzacyjnych wpłacił w formie zaliczki za samochód 2 tysiące złotych. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku po przelaniu pieniędzy kontakt ze sprzedającym okazał się niemożliwy.

 

KPP w Wolsztynie w związku z zaistniałymi w ostatnim czasie oszustwami apeluje do osób korzystających z aukcji internetowych lub odpowiadających na zamieszczane w Internecie ogłoszenia o zachowanie daleko idącej ostrożności i potwierdzaniu wiarygodności sprzedających. Wątpliwości powinny budzić negatywne opinie wcześniejszych kupujących, czy brak numeru telefonu stacjonarnego.

 

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok to dla przestępców działających w Internecie czas szczególnej aktywności. W ostatnim czasie  Zakopanem i okolicach odnotowano powstawanie „wirtualnych pensjonatów". Mechanizm nabierania turystów jest bardzo prosty. Oszuści zamieszczają w Internecie lub na stronach telegazety ogłoszenia pensjonatów oferujących pobyt w okresie świąteczno-noworocznym po bardzo atrakcyjnej cenie. Aby jednak skorzystać z tej "prawdziwej okazji", trzeba wpłacić zaliczkę na podawane telefonicznie przez oszusta konto. Potem, gdy turyści przyjeżdżają na wypoczynek, okazuje się, że zamiast pensjonatu pod wskazanym adresem jest szczere pole albo też właściciele obiektu nic nie wiedzą o tym, aby ktoś wpłacał pieniądze i rezerwował miejsca.

Bardziej wyrafinowani oszuści zamieszczają z pozoru uczciwe oferty z fotografiami istniejących realnie pensjonatów, czy domów wczasowych podają jednak numer własnego konta bankowego, które jak łatwo się domyślić nie ma nic wspólnego z właścicielem pensjonatu.

Powrót na górę strony