Aktualności

Wizyta w Solecznikach

W dniach od 5 do 8  września delegacja samorządu powiatowego oraz instytucji z terenu powiatu wolsztyńskiego gościła z wizytą w Rejonie Solecznickim na Litwie ...

 

powitanie

Wizyta poza możliwością uczestnictwa w obchodzonym w tych dniach święcie plonów oraz poznania codzienności żyjących tam ludzi (80 % z nich to Polacy) była między innymi przyczynkiem do wymiany doświadczeń pomiędzy funkcjonariuszami Policji obu krajów. Reprezentująca wolsztyńskich stróżów prawa nadkomisarz Lidia Wróbel odwiedziła siedzibę solecznickiej jednostki, gdzie miała okazję porównać realia codziennej pracy policjantów na Litwie i w Polsce. Jak się okazało istnieje wiele analogii pomiędzy służbami, choćby podobna struktura organizacyjna jednostek, ale dają się dostrzec także  różnice. Najbardziej widoczna to liczebność policyjnych etatów, która jest znacząco wyższa na korzyść naszych wschodnich sąsiadów. W rejonie liczącym 38 tysięcy ludności pracuje 140 funkcjonariuszy; w przypadku powiatu wolsztyńskiego na 55 tysięcy mieszkańców przypada 88 policjantów. Pomimo tych różnic, jak podkreślił zastępca komendanta miejscowej jednostki,  jednakowo wysokie jest zaangażowanie każdego z policjantów w utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa wśród mieszkańców obu regionów. Jest to widoczne w każdej dziedzinie policyjnego rzemiosła.

 

img_8051

 W drodze na święto plonów ...
 

img_8135

Spotkanie z zastępcą komendanta miejscowej Policji ...
 

img_8139

Litewskie radiowozy ... 

 

W trakcie wizyty polska delegacja odwiedziła także miejscowe przedszkole, co po powrocie do Polski zaskutkowało zbiórką zabawek dla tamtejszych maluchów. Z inicjatywy Pani Komendant wśród wolsztyńskich funkcjonariuszy przeprowadzono zbiórkę pluszaków, książek, maskotek itp., które już w najbliższy wtorek trafią na Litwę.
 
imgp1440
 
Przez krótką chwilę gabinet Komendanta Powiatowego Policji w Wolsztynie przypominał hurtownię zabawek ... 

Powrót na górę strony