Aktualności

Powiat - Policyjne działania "TRZEŹWY PORANEK"

Data publikacji 27.12.2023

Dziś – 27 grudnia – w pierwszy poświąteczny dzień policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili akcję „Trzeźwy poranek”. W wyniku przeprowadzonych kilkuset kontroli, w jednym przypadku policjanci mieli zastrzeżenia, co do stanu, w jakim znajdowała się osoba kierująca pojazdem. Karą w tym konkretnym przypadku może być nawet 2 lata pozbawienia wolności.

27.12..2023 r. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili na drogach powiatu wolsztyńskiego działania pn. „Trzeźwy Poranek”. Mundurowi kontrolowali ruch pojazdów w wybranych lokalizacjach zwracając szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących. W trakcie kilkugodzinnej akcji zaplanowanej po zakończonych właśnie świętach skontrolowanych pod tym kątem zostało 849 kierujących pojazdami mechanicznymi. Z tej liczby jedna osoba znajdowała się w stanie nietrzeźwości.

Około godziny 07:00 na Alei Niepodległości w Wolsztynie policjanci zatrzymali do kontroli kierującą Mercedesem 45-letnią mieszkankę Berzyny. W wydychanym przez nią powietrzu znajdowało się 0,40 mg/l alkoholu (0,84 promila). W tej sytuacji o dalszej jeździe za kierownicą nie mogło być mowy. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy i poinformowali ją o wszczęciu postępowania przygotowawczego. Nieodpowiedzialne zachowanie kobiety będzie miało swe konsekwencje w postaci zarzutu popełnienia przestępstwa

Karą w tym przypadku może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może wymierzyć również karę pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Zakaz kierowania orzekany jest na okres do 15 lat.

Wysokie kary powinny wpływać na wyobraźnię kierowców i powstrzymać ich od kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Kwestia zagrożenia wynikająca z sankcji jest ważna, jednakże policjanci odnosząc się do odpowiedzialności wszystkich kierujących apelują o bezwzględne powstrzymywanie się od jazdy w przypadku wcześniejszego spożywania alkoholu. Apel kierowany jest również do osób będących świadkami takich zdarzeń. Nierzadko interwencja polegająca na odebraniu kluczyków, bądź uniemożliwieniu jazdy w inny, możliwy w danej sytuacji sposób decyduje o bezpieczeństwie, zdrowiu, a nawet życiu samego kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony